Marko Pipunić, vlasnik osječkog Žita, dobitnik je nagrade Ernst&Younga (EY) za poduzetnika godine za 2016., koja mu je uručena u zagrebačkom klubu Lauba. Žito Grupa posluje 27 godina, zapošljava oko 1500 djelatnika, a prošle je godine pokrenula projekt proizvodnje pršuta od slavonskih svinja, kao i trajnih salama i mesnih proizvoda, u što je uloženo oko 500 milijuna kuna.
– Iako sam “mladić” od 27 poduzetničkih godina, posebno mi je drago da sam baš u ovoj godini izabran jer ove godine to nije nagrada za mene, već za projekt koji ju je tako snažno obilježio. Nova proizvodnja i nova vrijednost stvorena u Slavoniji ima snagu promijeniti jedan grad, jednu regiju, a usuđujem se reći – i jednu državu. I život svih, posebno mladih ljudi, koji su u taj projekt direktno i indirektno uključeni – kaže Pipunić.
– Nagrada EY poduzetnik godine ima posebnu težinu jer je dodjeljuje neovisni žiri koji čine iskusni poslovni lideri i stručnjaci iz poduzetništva. Zadovoljiti visoke kriterije i pobijediti među nominiranim kolegama poduzetnicima, znači dobiti potvrdu da dugogodišnja poslovna i životna priča imaju smisla – dodaje Pipunić. Izgradnja nove mesne industrije jedna je od najvećih investicija u Slavoniji u zadnjih 40 godina, no zbog stalne promjene pravila oko ruralnog razvoja, dio njegovih projekata je odbijen, no to ga nije pokolebalo.
– Na tržište smo izbacili “Dobro“, novi brend trajnih mesnih proizvoda. Cijeli proces proizvodnje odvija se na slavonskoj zemlji, u krugu od 90 km od pogona – kaže Pipunić kojem je cilj stvoriti uvjete da u Slavoniji može proizvesti oko 2 milijuna pršuta godišnje.
– To je regionalni potencijal, ali podrazumijeva proizvodnju i salama te trajnih proizvoda zbog iskoristivosti cijele svinje. Sinergijski razvoj svinjogojstva, proizvodnje stočne hrane, mesnih proizvoda, klaonica, distribucije generirao bi potencijalno 2-3 tisuće novih radnih mjesta – objašnjava poduzetnik godine.
Žito u prosjeku otkupi oko 150.000 t pšenice, 70.000 t kukuruza, 10.000 t ječma, 40.000 t uljane repice, 60.000 t suncokreta, 40.000 t soje te oko 450.000 t repe. Dio količina je iz unaprijed ugovorene proizvodnje, a dio se otkupljuje na tržištu. Ukupna vrijednost tih roba, primjerice za 2015. godinu, iznosila je oko 1,2 milijarde kuna s PDV-om. Preko kooperantskih odnosa ugovara proizvodnju na 60.000 hektara.