kako se izvući iz krize

Novotny: Devalvacija kune bi dovela do kaosa!

Foto: 'Patrik Macek'
'unutrasnja zagreb, westin, 02.10.2007. damir novotny snimio Patrik Macek'
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
transakcija, kune
06.02.2014.
u 13:22
Pogledaj originalni članak

U našoj VL inicijativi "Što Vlada treba poduzeti da se izvučemo iz krize?", stiglo nam je mnogo konkretnih prijedloga čitatelja od malih do velikih zahvata kojim smjerom bi vlasti trebale krenuti s gospodarskim mjerama.

Najviše čitatelja bunilo se protiv previsokog PDV-a, a smanjenje PDV-a na određene proizvode smatra dobrim i ekonomski analitičar Damir Novotny:

- Smanjenje PDV-a na prehrambene proizvode, a velika većina članica EU ima za prehrambene proizvode jednu ili više nižih stopa koje se kreću od 8-10%, bi bilo poželjno jer bi moglo povećati potražnju za proizvodima domaće prehrambene industrije - poručuje Novotny, no tvrdi da sumnja da bi takav prijedlog Vlada prihvatila:

- To je malo vjerojatno zbog toga što je PDV glavni izvor proračunskih prihoda.

Čitatelji su također upozoravali na prevelik broj općina i županija, a njihove primjedbe podržavaju i ekonomski stručnjaci.

A veliko je i pitanje smanjenja zaposlenih u državnoj upravi, evo što Damir Novotny kaže o toj mjeri za kojom bi čitatelji posegnuli:  

- Dugoročno je potrebno smanjiti broj zaposlenika u državnoj upravi i lokalnoj samoupravi, ali oni su manji dio problema. Veći problem su zaposlenici u državnim poduzećima koja stvaraju gubitke, kao i zaposlenici u zdravstvu i obrazovanju. U obrazovanju i zdravstvu preveliki broj zaposlenika se može riješiti jedino privatizacijom i internaconalizacijom poslovanja: Hrvatska može pružati obrazovne i zdravstvene usluge građanima drugih zemalja EU i susjednih zemalja JIE, kao što to radi Mađarska, Austrija i Italija.

Ono što javnost tišti su i visoke otpremnine i bonusi menadžerima državnih tvrtki koji "bodu u oči" usred kriznih godina.

- Državna ili javna poduzeća treba privatizirati pa neka nihovi budući privatni vlasnici rješavaju pitanja visine plaća i otpremnina menadžera, poručuje Novotny, koji posve podržava i prodaju ili stavljanje u funkciju državnih nekretnina.

No, drži da država ipak ne bi smjela previše propisa nametati, kao na primjer regulirati pravo na korištenje službeno automomobila u privatne svrhe jer to nije ni bitno za izlazak iz krize, niti podržava ideje nekih čitatelja da bi trebalo ići tako daleko da se uravnoteži prosjek plaća i realnom i državnog sektoru:
- Plaće se moraju određivati isključivo na tržištu rada a ne nikako državnim administriranjem, čvrstog je stava po tom pitanju Novotny.

Također, nije htio uplitati se u poništenje pretvorbe i zapljenu nelegalno stečene imovine jer drži da se radi o pravnom i političkom, a ne ekonomskom pitanju.

Novotny, pak, posve prihvaća ideje čitatelja da bi trebalo subvencionirati investitore, odnosno pojednostaviti papirologiju, te uvesti porezne olakšice za izvoniznike i stimulirati sve oblike izvoza:

-  Uvesti porezne olakšice svakako, ali ne samo izvoznicima, nego svima koji ulažu i otvaraju radna mjesta.

Čitatelji su ponudili i ukidanje mirovina za sudionike 2. svjetskog rata i pripadnike HVO-a.:

- Da, smanjiti mirovine za sve umirovljenike po posebnim propisima (svi veterani, politički dužnosnici i dr) te ove mlade umirovljenike (prosjek 50 godina) vratiti na tržište rada.

O osjetljivom pitanju zabrane vezanja tečaja i kredita uz strane valute Novotny kaže:

- U tom slučaju bi bilo potrebno i zabraniti deviznu štednju, budući da se krediti financiraju u 90% slučajeva iz deviznih bankarskih izvora i inozemnih kredita.

Prijedlog dijela čitatelja za koji Novotny misli da je posve krivo jest ideja o devalviranju kune radi poticanja izvoza.

- Vrlo loša ideja! U postojećoj strukturi hrvatske nacionalne ekonomije nije moguće povećati konkurentsku sposobnost poduzeća preko tečaja nacionalne valute, nego isključivo novim investicijama. Devalvacija bi dovela do kaosa i novih neravnoteža nesagledivih posljedica, te previsoke zaduženosti privatnog i javnog sektora - uvjeren je Novotny.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 8

NV
novo vriijeme
14:24 06.02.2014.

Vlada treba uzeti ekonomske stručnjake da kreiraju ekonomsku politiku a stručnjaci trebaju svojim imovinom i radnim mjestom garantirati da će to što predlažu pokrenuti proizvodnju.

ZB
zbuniceva
14:17 06.02.2014.

Fiksni tečaj je odveo državu u kaos, to i klinci u osnovnoj valjda već kuže a jasno je to i Novotnyju i svima na vlasti. Ali svi na vlasti su izabrani po ključu neoliberalnog pljačkanja vlastitog naroda pa nema šanse da bi bilo bolje još barem 100 godina. Da tečaj odražava ekonomski kapacitet države i prati ga i u dobru i u zlu već bi nam odavno bilo bolje a i tečaj bi to pratio, možda i na 5kn a možda i na 15kn.

SC
santa claus
22:44 22.02.2014.

Zašto razbijati glavu i nešto novo smišljati kad ima drugih dobrih primjera u Europi, npr. Island i Litva koji su uspješno savladali krizu i nezaposlenost, znači dovesti njihove stručnjake, platiti ih i neka savjetuju naše, nije to nikakva sramota, sramota je da nam ekonomsku politiku vodi MMF, Fitch, Standard & Poors, Soros i ostale pohlepnne organizacije koje vladaju svijetom,zatim, uvesti jedinstvenu poreznu stopu od 18% znači PDV, pnp, porez na dobit, na dohodak, na dividendu i sve ostalo da bude jedna stopa poreza samim time bi se smanjilo jako velik dio drž. administracije.Hvala