Defenzivi u kojoj se nalazi Vlada pridonijet će i današnje objavljivanje podatka o kretanju BDP-a u drugom kvartalu jer se očekuje pad od najmanje 2 posto. Domaći analitičari procjenjuju da je u razdoblju od travnja do kraja lipnja BDP pao od 1,7 do čak 2,9 posto u odnosu na isto razdoblje lani, što će biti samo točka na i loših kretanja u prvom dijelu godine.
Digli cijene i poreze
Umjesto da se stvore pretpostavke za oporavak, prvi dio godine donio je veliki pad industrijske proizvodnje, pad izvoza, smanjenje prometa u trgovini na malo i natprosječan rast cijena. Nepovoljan rasplet za Hrvatsku kombinacija je prenesenih problema iz eurozone, ali i domaćih poteza, prije svih povećanja PDV-a za dva postotna poena te poskupljenja benzina i drugih energenata. Dosta je vremena nova vlast potrošila i na kadrovske kombinatorike. Vlada je počela mandat oštrim smanjenjem proračunskih rashoda, koje je također imalo utjecaja na kretanje BDP-a, uz obećanje da će ekonomiju spašavati velikim investicijskim ciklusom. Javna su poduzeća dobila zadatak da pojačano investiraju, ali s Markova su trga nedavno priznali da u prvom dijelu godine nisu ostvarili ni četvrtinu planiranih investicija. Nezadovoljstvo domaće javnosti i građana trenutačno je za Vladu manji problem od stava rejting agencija, koje su proljetos “na vjeresiju” zadržale rejting zemlje na donjoj investicijskoj razini, dajući novoj vladi vremena i prostora za reforme. Rejting je tada kupljen na obećanju da će doći do investicijskog buma i kontroli plaća u javnom sektoru, i ako ga smanje, to bi mogle biti ključne primjedbe. Da bi dodatno kupili vrijeme, u razgovoru s rejting agencijama vlada će pokušati domaća kretanja staviti u globalni kontekst – eurozona je također dospjela u recesiju, a ona je Hrvatskoj glavni trgovinski partner.
Gdje će stati
Među svoje plusove naznačit će i poreznu disciplinu, dio sindikata pristao je na smanjenje primanja, donesen je zakon o reprezentativnosti sindikata koji omogućuje lakše otkazivanje kolektivnih ugovora. No, jako je puno utega: od brodogradnje, problema sa subvencijama, neplaćenih obveza u zdravstvu pa i sve većeg udjela nevraćenih kredita u bankama. Pad BDP-a u drugom kvartalu gotova je stvar i na njega se više ne može utjecati. Problem je što na tome neće stati.
Očekuje se novi pad BDP-a: Rejting će izgubiti zbog investicija
VIDEO Ovako izgleda kuhinja eurozastupnice Biljane Borzan: Moderni uređaji i otok prekriven granitom
Biljana Borzan, koja je po struci liječnica, svoj je životni put započela na Medicinskom fakultetu, gdje je upoznala supruga Vladimira.
Recite zbogom kamencu u kuhalu: Uklonite ga uz pomoć ove 'čarobne' otopine
Uklanjanje kamenca je važno jer ostavljanje da se nakupi može oštetiti vaše uređaje
Bjelica dočekao pobjedu pa progovorio o dolasku Oršića i jednog svog igrača prozvao legendom
Nije se nitko oprostio, sve je otvoreno. Sljedećih dana će se nešto više znati. Ne možemo prijaviti nove igrače protiv Arsenala i Milana, moramo voditi i računa o tome i ne smijemo ostati na 14-15 igrača - rekao je Bjelica
Testirali smo Xiaomi Smart Air Purifier Elite u uredu i evo što mislimo
Zrak koji dišemo često uzimamo zdravo za gotovo, no njegova kvaliteta ima značajan utjecaj na naše zdravlje.
Jedna vrsta štednje je hit među studentima: 'Studenti nisu bespomoćni kad su u pitanju financije'
Nedavno sam predlagala prijateljici, koja će vrlo vjerojatno uskoro ostati bez posla, da mi se pridruži u jednoj poduzetničkoj ideji. Ne bi ju ništa koštalo, eventualno neko vrijeme slabije plaćenog rada dok posao ne krene. I, nije pristala, a jedan od razloga joj je bio: "nemam namjeru raditi pa da mi država većinu uzme kroz poreze". Uzalud sam joj objašnjavala da je sad pravo vrijeme za poduzetništvo jer postoje brojni poticaji, i da poslovna ideja nije loša. Ona je ostala pri svome. Prošli mjesec uzela je manji nenamjenski kredit, temeljem do sada redovnih primanja, te za te novce već dulje vrijeme uživa na moru. Ne znam što će s njom biti na jesen, nema niti neke imovine i sve mi se čini da neće još dugo. Njezino razmišljanje, iako nadam se, atipično, ipak je primjer kako preveliko porezno opterećenje vodi u apatiju i recesiju.