Novi udar

Od 2016. uvodi se porez na kapitalnu dobit, tržište negoduje

Foto: Grgur Zucko/PIXSELL
Od 2016. uvodi se porez na kapitalnu dobit, tržište negoduje
29.11.2015.
u 07:00
Sudionici na burzi protive se načinu obračuna, jer će se mali ulagači povući
Pogledaj originalni članak

Od sljedeće godine uvodi se porez na kapitalnu dobit po stopi od 12 posto, odnosno oporezivanje zarade od trgovanja dionicama, koje, prema mišljenju sudionika na tržištu, nije dobro došlo, ne zato što će se porez morati plaćati, nego zbog tehnike obračuna, koja će, prema najavama sudionika s tržišta, odbiti od ulaganja ionako nevelik broj malih investitora.

Odbit će i strane ulagače

– Očekujemo da će to porezno opterećenje imati negativan utjecaj na tržište kapitala zbog nepovoljnog načina obračuna, prijave i plaćanja samog poreza za koje smatramo da nije primjereno našem tržištu, a i ekonomski je neefikasno.  
Osobito će biti obeshrabreni mali investitori koji su značajan generator likvidnosti, a upravo se i na njih računalo kod najavljenih privatizacijskih procesa. Svaka promjena u poreznom smislu utječe na sve aktere tržišta, osobito na strane investitore koji uvijek naglašavaju stabilnost poreznog sustava kao važan čimbenik pri donošenju odluke o tome gdje investirati. Zato Zagrebačka burza izražava priličnu zabrinutost za efekte uvođenja ovog poreza – komentira Ivana Gažić, predsjednica uprave ZSE.
Dva su ključna problema u tehnici obračuna – taj da će se svaka stvorena dobit morati prijaviti Poreznoj upravi u roku od sedam dana, pa bi male ulagače koji trguju, primjerice, i dva puta mjesečno, takva praksa mogla odbiti, a bilo bi im, kažu, prihvatljivije da se prijave obavljaju kvartalno. Nadalje, netko tko je u jednoj godini ostvario gubitak na trgovanju određenom dionicom, a sljedeće dobitak, tada taj dobitak prijavljuje Poreznoj, ali nema pravo na kraju godine prijaviti gubitak od prošle, jer je to moguće učiniti samo za godinu kada je gubitak, a istodobno i dobitak ostvaren. Oporezivanja neće biti ako je riječ o ulaganju duljem od tri godine.

– Porezna uprava u suradnji s relevantnim sudionicima financijskog tržišta intenzivno radi na izradi prijedloga izmjena i dopuna Pravilnika o porezu na dohodak kojim će se detaljno propisati postupak utvrđivanja, obustave i uplate predmetnog poreza – odgovaraju u Poreznoj upravi.

Novac u banke i fondove

Na našem tržištu aktivno trguje oko 200 do 250 tisuća malih ulagača. Može se pretpostaviti da će sada novac preseliti u investicijske fondove ili banke.

– Društvo za upravljanje investicijskim fondovima preuzet će obvezu plaćanja poreza i obavještavanja Porezne uprave o obračunatom i naplaćenom porezu na kapitalnu dobit ulagatelja – kaže Silvana Milić, članica uprave PBZ Investa. Ovaj porez uvodi se dijelom zbog pravednosti, nakon što je 2012. uvedeno oporezivanje dividendi i udjela u dobiti te od ove godine kamata na štednju.

>> EBRD će dokapitalizirati Zagrebačku burzu 

>> Zagrebačka burza prikuplja 15 milijuna

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 19

Avatar Domaće je bolje
Domaće je bolje
07:47 29.11.2015.

kad ce te uvesti porez u granice normale povratnicima (penzionerima) iz Svicarake,za sada sto se odbija jest bezobrazluk!

CR
crocro
08:26 29.11.2015.

Ja u novim porezima uopće ne vidim problem. Narod samo treba tražiti nove izbore. Novi namet ili porez ( a istodobno nema rasta plaća ili mirovina kojima bi se ti porezi mogli platiti) odmah slijede novi parlamentarni izbori. Pa da vidimo hoće li usijane političke glave početi razmišljati racionalno kako puniti državni proračun ili će ga puniti samo porezima i dodatnim nametima. Ako ga žele puniti povišenjima cijena, porezima i nametima, onda takvom državom mogu rukovoditi i mala djeca a ne odrasli ljudi. Političari su se navikli ne razmišljati previše i pronaći rješenje kako napraviti gospodarski zamah u državi a da se ne slomi na leđima pučanstva. Zato ako ne znaju rješenja, trebali bi se odmah održavi novi parlamentarni izbori da rješenja ponude oni koji koji se neće opet objesiti na leđa građana i do laktova zadirati u njihove šuplje džepove. Oni to rade jednostavno zato jer misle da su nezamjenjivi i da su mirni naredne čeriti godine. A da lete s fotelja i da su nesigurni, drugačije bi razmišljali.

Avatar Hazl113
Hazl113
09:15 30.11.2015.

Sramota. Kupio si dionicu 2008. Sada si u na gubitku od 80% i ako slučajno naraste 20% plaćaš na to porez od 12%, mada si još uvijek na gubitku od 60%. Gdje tu ima logike? Nema što, lopovska država.