Najava IBM-ove investicije u Hrvatsku među konkurencijom nije, čini se, potaknula želju da krenu tim stopama. Izuzetak je Oracle, u kojem ističu da je njihov interes zapeo u birokraciji i da već 10 mjeseci ne znaju što je s tim.
Marin Tadić, viši direktor Oraclea za jadransku regiju kaže da je 1993. Oracle, kao jedna od prvih IT multinacionalki otvorio ured u Hrvatskoj, a imaju još planova.
– Krajem devedesetih je propuštena prva velika prilika da se u Hrvatskoj otvori veliki regionalni Oracle centar za tehničku podršku koji bi zaposlio nekoliko stotina vrhunskih stručnjaka, ali je zbog velike sporosti i neodlučnosti tadašnje vlade inicijativa preseljena u Rumunjsku, kaže Tadić.
Pojašnjava i da je prije dvije godine, za posjeta hrvatske delegacije s bivšim premijerom Zoranom Milanovićem Silicijskoj dolini, Oracle predložio planove za Hrvatsku te ih je izložio delegaciji.
– Dogovorena je inicijativa u koju smo investirali dosta vremena i novca, ali nažalost ideja stoji na stolu jednog ministarstva i čeka odobrenje i potpis – kaže Tadić. Objašnjava da potencijalni investitori posjećuju naše tržište, prilike su postojale i postoje, ali reakcije vlade i agencija su takve da velike priče završe drugdje. No, kad ne može investirati u Hrvatsku, Oracle pokušava pomoći domaćim tvrtkama da se probiju van.
– Promoviramo IT rješenja za koja vjerujemo da imaju potencijal izvan Hrvatske, poput fiskalizacije koju smo radili s APIS-om. Vjerujem da je jedna od dužnosti Oracle Hrvatske promovirati ‘dobra’ IT rješenja u regiji i svijetu – kaže Tadić.
Jedan od dobrih primjera suradnje s opipljivim rezultatima je hrvatska IT tvrtka Neos. Njezino rješenje za analitiku i big tada su prepoznale banke u Turskoj, na Malti i Cipru.
Gordana Kovačević, predsjednica Ericssona Nikole Tesle, koji je najveći hrvatski IT izvoznik, kaže da su zahvaljujući strateškom povezivanju s Ericssonom te vlastitim stručnjacima pokazali da se može razvijati nove IT proizvode u Hrvatskoj.
–Rezultat naših timova mjeri se i kroz izvoz znanja u globalnu organizaciju koji bilježi značajan rast, po čemu prvi u Hrvatskoj, kaže G. Kovačević. Navodi da Ericsson NT danas u Hrvatskoj ima najveći razvojno-istraživački centar. U Zagrebu i Splitu zapošljavaju 1200 od 3000 ljudi.
–Od 2015. smo zaposlili oko 700 stručnjaka, većinu na istraživanju i razvoju novih ICT proizvoda i rješenja. No, dolazak velikih IT kompanija u Hrvatsku nužno ne znači ulaganje u istraživanje i razvoj. Štoviše, takvih strateških ulaganja u Hrvatskoj, barem u ICT-u, osim Ericsson NT-a, gotovo da nema, smatra G. Kovačević.
Goran Pivarski iz Microsofta kaže da je i ta kompanija zainteresirana za ulaganja.
– Microsoft Hrvatska znatno doprinosi razvoju hrvatske IT industrije i cijelog gospodarstva kroz dugogodišnje investicije u znanje i vještine. Među ostalim, kroz program Microsoft BizSpark je dosad prošlo 600 start-upova, a u sklopu projekta imamo dva inovacijska centra (MIC) u Splitu i Osijeku, kaže Pivarski.
>> IBM objavio oglas za posao – evo što se sve traži od kandidata!
da veliki igraci zaobilaze Hrvatsku jer prate kako produ mali igraci navescu samo svoj primjer 2006 sam u Zagrebu kupio zemljiste po jednoj cjeni ali su ga u poreznoj procjenili vise nego duplo i oderali me za porez samo da kazem da je covjek iz porezne trazio da se nademo ali nismo se nasli.Pored tog zemljista kupio sam jos jedno u katastru i u gruntovnici jedno a u stvarnosti na terenu drugo.Susjed uso nekoliko metara i to jos drzava nije rijesila.Sramota 10 godina propadaju ulozeni novci.Razlog nisam nigdje podmazo a nisam niti u politici.Nemojte se onda cuditi zasto veliki ne ulazu