Danas bi na Obonjan trebala stići prva organizirana grupa stranih turista i tako definitivno započeti novu turističku priču na Jadranu. No ona nije nova samo zato što se radi o novoj destinaciji. Naime, resort na nekadašnjem Otoku mladosti nov je i po pristupu i ideji.
– Kada sam prvi put došao na ovo mjesto, bilo je tužno i zapušteno. Bilo je teško shvatiti kako takvo mjesto ne služi onome čemu ga je priroda očito namijenila, a to je uživanje – kaže Dan Blackledge, predstavnik engleskih suvlasnika otoka nedaleko od Šibenika. – Ovakvo sunce, priroda i more nigdje ne postoje. Ideju smo razvijali četiri godine, a sve radimo na ekološki održiv način kako bi se na otoku sačuvala biološka raznolikost – kaže Blackledge najavljujući sezonu na Obonjanu koja će trajati šest tjedana.
Sama je koncesija sklopljena na 43 godine, a rezultat je partnerstva tvrtke Soundchannel te operativne kompanije Gratiosus i turoperatora CMT. U ovom trenutku otok može primiti 800 gostiju, za njih i infrastrukturu na otoku brine se 150 zaposlenih, smještenih u hotelu na otoku.
Hedonizam, a ne partijanje
– Do sada smo uložili više od 11 milijuna eura, a najveći dio novca otišao je ispod zemlje. Zatekli smo gotovo potpuno neupotrebljivu infrastrukturu. To u brojkama znači da smo obnovili preko tri kilometra vodovoda, isto toliko strujnih vodova, desetak kilometara kabela za internet, četiri kilometra kanalizacije. Jedino zidano su zgrade koje smo zatekli i obnovili – kaže Igor Roki, predstavnik domaćih suvlasnika.
Ukupna investicija mogla bi doseći i 50 milijuna eura.
– Ovo je tek početak, do kraja godine uložit ćemo još četiri milijuna eura kojima ćemo udvostručiti smještajne kapacitete – kaže Roki koji je najavio da će se na otoku smjestiti i elitni restorani te da će Obonjan prije biti mjesto hedonizma nego partijanja, kako se u medijima znalo tvrditi. Smještajni kapaciteti temelje se, inače, na glampingu, odnosno glamuroznom kampiranju. Konkretno, u obonjanskom je šumarku niknuo pravi mali kompleks dvokrevetnih i četverokrevetnih smještajnih jedinica. One su opremljene klima-uređajima, kupaonicama, toaletima, posebno dizajniranim namještajem. Namjera je kapacitete povećati kućicama na drveću, apartmanima i manjim hotelom, a na plažama će goste dočekivati beach barovi. Zanimljivost je i kuhinja u kojoj trenutačno skupina britanskih kuhara razmjenjuje s lokalnim kolegama znanja i recepte, u kojima će uživati obonjanski gosti.
Sto eura po danu
Na Obonjanu je otvoren i dućan, a na raspolaganju su i pizzeria te tapas bar. Ako se ne odlučite na plažu, možete otići u potpuno opremljen spa, a navečer u chill zonu gdje su kino i kazalište. Da, zaista će na Obonjanu biti funkcionalno kino i kazalište, i to uz uređeni amfiteatar koji je polivalentan, može služiti i za tulume i za prezentacije ili predavanja. Tu je još i veliki bazen te potpuno opremljena ambulanta s osobljem. Cijena je jednog dana na Obonjanu prosječnih 100 eura, prema onome što smo vidjeli, to ne bi trebao biti čimbenik koji će odbiti zainteresirane.
– Nakon devet godina više ne hodam po drači! Konačno smo dobili ozbiljnog investitora koji je u kratkom vremenu uspio Obonjan pretvoriti u nešto ovako lijepo – nije skrivao oduševljenje šibenski gradonačelnik Željko Burić.
>>Turska Dogus grupa vodeći je ulagač, slijede Jadranka, ZLZ...