ispod 105 dolara

Pale cijene nafte, trgovci strahuju od širenja koronavirusa u Kini

Foto: Reuters/PIXSELL
Nafta
Foto: Reuters/PIXSELL
Nafta
Foto: Reuters/Pixsell
Irak nafta
11.07.2022.
u 15:59
Trgovci su i dalje nervozni zbog planova zapadnih zemalja kojima bi se trebale ograničiti cijene ruske nafte
Pogledaj originalni članak

Cijene nafte pale su u ponedjeljak na međunarodnim tržištima ispod razine od 105 dolara budući da je među trgovcima ponovo prevladao strah od širenja covida 19 u Kini i pada potražnje, potisnuvši u drugi plan ograničenu ponudu.

Na londonskom je tržištu cijena barela bila za 2,08 dolara niža nego na prethodnom zatvaranju i iznosila je 104,94 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 2,55 dolara nižoj cijeni, od 102,24 dolara.

Tržišta je na početku tjedna uzdrmala vijest da je Kina u Šangaju otkrila prvi slučaj jako zarazne podvarijante omikrona i da je broj novih slučajeva zaraze u najvećem kineskom gradu poskočio s 52 na 63.

Otkriće nove podvarijante i najveći broj novih slučajeva zaraze u Šangaju tokom jednog dana od svibnja mogli bi dovesti do novog kruga testiranja, što bi naštetilo potražnji za gorivom.

„Tržište samo reagira na vijesti, a najviše pažnje privukla je do sada Kina", rekao je analitičar Commonwealth Banka Vivek Dhar.

Trgovci su i dalje nervozni zbog planova zapadnih zemalja kojima bi se trebale ograničiti cijene ruske nafte. Ruski predsjednik Vladimir Putin upozorava da bi nove sankcije mogle izazvati „katastrofalne” posljedice na globalnom energetskom tržištu.

Tržište je razapeto između straha od moguće obustave opskrbe iz Rusije i prijetnje recesije, konstatiraju analitičari američke investicijske banke JP Morgan.

"Makro rizici sada prijete s dvije strane. Uzvratni udarac u vidu smanjenja ruskog izvoza nafte za tri milijuna barela dnevno uvjerljiva je prijetnja i ako bude realizirana, podignut će cijene sirove nafte na londonskom tržištu na otprilike 190 dolara po barelu", priopćila je banka.

"S druge strane, u slučaju znatno slabijeg rasta potražnje u recesijskim scenarijima cijena sirove nafte iznosila bi na londonskom tržištu u prosjeku oko 90 dolara po barelu u slučaju blage recesije i 78 dolara po barelu u scenariju ozbiljnijeg pada", izračunali su u JP Morganu.

Pitanje je i koliko će još dugo nafta iz Kazahstana stizati Kaspijskog naftovodnog konzorcija (CPC), kojim se transportira jedan posto svjetske nafte, budući da je ruski sud u ponedjeljak poništio raniju presudu o obustavi protoka nafte na mjesec dana.

Zbog praznika u muslimanskom svijetu OPEC ni danas nije objavio cijenu barela referentne košarice nafte svojih članica. Prošle srijede stajao je 114,3 dolara.

VIDEO Capak: 'Nove varijante toliko su zarazne da protiv širenja ni maske ne bi mnogo pomogle'

TRAJE BORBA ZA OBNOVU

Hrvatska čeka, a iranski šef diplomacije pregovara s Assadom o povratku Ine na naftna polja u Siriju

Dok Hrvatska čeka zeleno svjetlo Bruxellesa ili Washingtona, borba za ulazak u obnovu Sirije, koja prema procjenama vrijedi najmanje 980 milijardi eura, uvelike traje. Hossein Amir-Abdollahian na sastanku, se kako doznaje Večernji list iz izvora u sirijskom ministarstvu vanjskih poslova, zanimao i za hrvatska naftna polja u Siriji koja su pod kontrolom tamošnje vlade, a čuvaju ih, uz sirijsku vojsku, i pripadnici Hezbollaha i drugih šijitskih milicija pod kontrolom iranske Revolucionarne garde. Assad je i ovaj put, kao i za vrijeme neformalnog razgovora prije intervjua za Večernji list u travnju 2017. godine, izrazio spremnost za dogovor o mogućem povratku hrvatskih stručnjaka na naftna polja u Siriji, ali prije toga treba razgovarati o svim detaljima i uvjetima vezanim za mogući povratak Ine u Siriju.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

ST
stefj
16:30 11.07.2022.

Već je nafta prije pala, baš kada su naši mediji pisali o poskupljenjima, dizali tenzije i plašili ljude. Čak je bila pala na 101 USD u jednom trenutku... To pokazuje koliko u svjetskim razmjerima rat u Ukrajini nije toliko bitan, čim je krenulo zatvaranje Kine, odmah je krenuo pad cijena... Kada (i ako) se Njemačka oslobodi ovisnosti o Ruskom plinu, past će i cijena plina, i to značajno...