Nakon što je hrvatska Vlada izrazila nezadovoljstvo prošlogodišnjim poslovnim rezultatima Ine i velikim otpisom vrijednosti imovine zbog kojeg je kompanijin profit od milijardu kuna pretvoren u gubitak od milijardu i pol kuna, priopćenjem su se oglasili i iz hrvatske naftne kompanije.
Ništa problematično?
U Ini tvrde da je sporno usklađenje imovine izvršeno jer to zahtijevaju međunarodni računovodstveni standardi, a na medijske tvrdnje da hrvatska Vlada i njezini predstavnici u upravi Ine nisu imali priliku formalno se očitovati o takvim rezultatima, iz Ine poručuju kako je u skladu s internim aktima kompanije financijski izvještaj odobrio kompanijin Odbor za reviziju. Radi se o tijelu čije članove imenuje Nadzorni odbor, a trenutačno su njegovi članovi MOL-ovi predstavnici Joszef Molnar i Joszef Simola te Hrvati Željko Perić i Damir Vanđelić. Budući da je to tijelo jednoglasno prihvatilo Inino poslovno izvješće, u kompaniji smatraju kako je to dokaz da je sve učinjeno prema proceduri, ali i da su neutemeljene tvrdnje da su predstavnici Vlade isključeni iz odlučivanja o financijskom izvješću, s obzirom na to da je za takvo izvješće glasao upravo Perić, kojeg je Vlada imenovala na poziciju u Nadzornom odboru Ine. Ništa problematično u svom stavu ne vidi ni sam Perić, koji tvrdi da je smanjenje vrijednosti Inine imovine u Siriji bilo računovodstvena obveza.
– To nije stvar odluke dioničara, već računovodstvena nužnost. Zapravo, što se Sirije tiče, Ina je već pretprošle godine trebala početi sa smanjenjem vrijednosti svoje tamošnje imovine, no kako to nije napravljeno, za lanjsku se godinu moralo u to krenuti. Pri predstavljanju izvješća tražio sam od revizora, a to je Deloitte, da mi potvrde je li spomenuto usklađenje vrijednosti provedeno u skladu s pravilima struke. Budući da su revizori to potvrdili, podržao sam takvo izvješće. Općenito mislim da je cijela priča nespretno prezentirana u javnosti pa su kao istinite preuzete i neke netočne teze, poput onih da Ina neće platiti porez na dobit – kaže Perić.
Znakovito slovo D
Drugi sporni moment u cijeloj priči je pitanje jesu li Inini financijski rezultati smjeli biti objavljeni a da ih formalno svojom odlukom prihvati uprava kompanije. Takva odluka nije donesena, a iz izvora bliskih hrvatskoj Vladi može se čuti da se radi o kršenju LODO-a, osnovnog kompanijina internog akta. Inače, radi se dokumentu koji je donesen neposredno nakon što je MOL preuzeo kontrolu nad Inom, a u njemu su definirane ovlasti pri donošenju odluka u tvrtki. Dokument se drži u strogoj tajnosti, a izvorna verzija nekoliko je puta promijenjena. Upravo je zato teško nedvojbeno utvrditi što u njemu danas piše, no prema verziji koja je bila aktualna 2012. godine, u rubrici “Odobravanje financijskih izvještaja-INA d.d. i Ina Grupa” u stupcu “INA uprava” stoji slovo D, što znači da je za tu svrhu potrebna odluka uprave. Ako je ta verzija LODO dokumenta i dalje aktualna, ispada da je Inino financijsko izvješće ipak bilo nepropisno.
Bitno je da su kumicama na standovima trznica uveli fiskalne kase.