Pevecovi dobavljači, njih 90 posto od ukupno 1600 tvrtki, moraju najmanje 50 posto svojih potraživanja pretvoriti u zasad virtualne dionice potencijalnog dioničkog društva Pevec, inače će Pevec grupa u stečaj i neće dobiti ništa.
Rok za odluku žele li na taj način u suvlasništvo Peveca idući je utorak, kako bi počelo restrukturiranje te se u kratkom roku zatražila zamjena refinanciranja duga od banaka, koji bi tad bio jednak četverogodišnjoj dobiti grupe – kazao je danas Josip Baotić, novi predsjednik Pevecove uprave, na sastanku sa 400-tinjak dobavljača u hotelu Antunović.
Stanje je dramatično
– Dajte nam još jednu jedinu šansu – vapio je Zdravko Pevec okupljenim dobavljačima, ističući kako je kriza Peveca zajednički problem. Tko je kriv vrijeme će pokazati, no tvrtku su, kazao je, zajedno stvarali, dičili se njome, te dok su svi živi i zdravi, uvijek ima izlaza. Nikome nije u interesu da on propadne, ponavljao je, ni bankama, ni državi, ni dobavljačima, jer bi to značilo i državni, politički i bankarski krah i gubitak posla za 15.000 ljudi.
– Stanje je dramatično. U dubokoj smo krizi i pred stečajem. Anemični smo, nemamo dovoljno novca, regali su prazni, a dobavljači u nas s pravom nemaju povjerenja – govorio je pak Baotić.
Sastanak sa Šukerom
Ništa nije mogao precizirati, osim da im je u planu zadržati core business tvrtke, odnosno maloprodaju, a ostaloga se riješiti. Ne zna još ni kako banke i Ministarstvo financija, koje je uz nekoliko dobavljača već blokiralo račun Peveca, gledaju na to. Jedino je ponovio kako se iz banaka na Peveca zasad širi pozitivno ozračje, bolje nego kad su došli na prve pregovore.
Sa Šukerovim ministarstvom danas bi pak trebali imati sastanak, a nakon što se dobavljači izjasne o modelu restrukturiranja – i s bankama. Prijedlog je, naime, da se većina dobavljača odluči za prebijanje svojih potraživanja dionicama tvrtke. Ne zna se koliko bi, nakon što i banke uđu u vlasnički udio, ostalo Pevecima. No oni koji se na to ne odluče ili tek dio potraživanja unovče u dionicama, isplatu ostatka duga mogu očekivati od pola do 12 godina, bez kamata, s počekom od godinu dana.
U ovome trenutku, kazao je Baotić, ukupne obveze Peveca s 30. rujna iznose 1,8 milijardi kuna, a ukupna imovina, kratkotrajna i dugotrajna, oko 1,65 milijardi kuna. Kakva su pravila igre kad dobavljači pristupe kapitalu tvrtke, ne može reći.
– Možda će netko od vas onda sjediti na mom mjestu – poručio je, obećavajući kako će se, slože li se dobavljači s njegovim prijedlogom, blokirani računi jako brzo deblokirati i Pevecovi će dućani prije Božića biti puni. U suprotnom, slijedi stečaj, nakon kojega će dobavljačima ostati malo ili ništa.
Pevec svoj dug pretvara u virtualne dionice
FOTO Čudo u Los Angelesu: Sve okolo je spaljena zemlja, ali ova kuća stoji netaknuta
"Čini se kao da je atomska bomba pala na ova područja. Ne očekujem dobre vijesti", rekao je lokalni šerif na konferenciji za medije
Skandal na pomolu: Hrvatska bi trebala igrati na terenu koji nosi ime po ratnom zločincu
Hrvatska je zbog njega u prosincu blokirala pristupne pregovore Crne Gore s Europskom unijom, a hrvatski vaterpolisti ondje ne igraju od 2021. godine, kada je bazen promijenio ime
SAD uveo sankcije Naftnoj industriji Srbije: 'Gazprom Neft posjeduje 50 posto'
- Sjedinjene Države blisko surađuju s Hrvatskom kako bi ublažile utjecaj ovih američkih sankcija na JANAF ili druge hrvatske tvrtke i osigurale da ti postupci ne ugroze regionalnu energetsku sigurnost - kazala je Nathalie Rayes
Planirate skijanje? Ovo su najbolja europska skijališta za svaki budžet
Dječja perspektiva mirovine: „Umirovljenik si kad tražiš naočale po kući, a na glavi su ti“
hajmo ovako postaviti stvar....zar nama nikome nije jasno da trgovina, koja jednom pocne propadati vise nema srece ni sanse da se podigne(kao ni restorani). zagrebacka nama to je pokusavala 90ih godina, na kraju je zavrsila kako je i pocela agonija. mrtav konj ne trci, pa nece niti pevec. ovo ne kazem iz zavisti, zelio bih mu da se uspije uspraviti, ali tu nema srece. svi samo kao kobci cekaju da ga se okljastri sto prije i do kosti, a sve drugo je hinjenje zalosti. pa i mi kupci ga vise ne zelimo, jer kad jednom znas da neka firma propada, pa kako ces kod njega ici kupiti, recimo poljopr. masinu? tu su u pitanju duze investicije, garancije...i osjecaj sigurnosti, koji se ne popravlja kad se jednom razvali. zato, svima bi bilo bolje da se ta firma rasformira. pa nije to ni prvi ni zadnji slucaj, a takvih ce iz dana u dan biti sve vise...gledajte one gucice, a nece niti agorkor zauvijek, a kerum?. jednostavno u ovoj zemlji se mora platiti ono sto smo pojeli, popili i strajbali kroz zadnjih 10ak g. i svi se pitali kako je moguce uz placu od 2-3000kuna imati onakav standard. dizali su se krediti i gladnom narodu, svega zeljnom, se guralo, a sad taj isti ne moze vise ici kupiti nista, jer sve je potroseno, a slavine kredita zatvorene. gdje smo sad? to nitko jos sa sigurnsocu ne zna, ali da smo dobro nismo sigurno. pogledajte samo koliko se tih trg. centara otvara, pa tu se veliki igraci poigravaju sa malima, jedu i gutaju ih ko od sale, i koji to kerum moze izdrzati? cinjenica jest, da su se i gucici, kerum i pevec ( i mnogi jos) nafutrali (valjda jesu...hm),ali da ce dugo ostati u tim poslovima nece sigurno. trziste se konsolidira, a ono malo novca sto ostaje na trzistu pobrat ce strane, velike kompanije, koje u tancine imaju razradjene poslove po cijelom svijetu i znaju ciljano posto ulaze ovdje. banaka ovdje ne treba biti zao nikome, one su svoje opljackale davno i sad daju samo mrvice nazad.