Hrvatska kvaliteta na cijeni

PIK Vrbovec prvi u Hrvatskoj meso izvozi u Japan!

Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Foto: Marko Prpić/Pixsell
Slaven Ružić
06.02.2022.
u 07:53
Japan je drugi najveći uvoznik mesa i mesnih prerađevina na svijetu, vijest je odlična za sve proizvođače, kaže šef uprave Slaven Ružić
Pogledaj originalni članak

Nakon što je ispunio iznimno stroge japanske kriterije obrade i proizvodnje junećeg mesa, PIK Vrbovec prva je hrvatska mesna industrija koja od siječnja svoje meso izvozi i Japan. I to za HoReCa kanal, odnosno za vrhunske japanske restorane.

– Japan je drugi najveći uvoznik mesa i mesnih prerađevina na svijetu, prije svega kvalitetne junetine, te vjerujemo da se radi o vrlo važnom tržištu za PIK. Ovo je još jedna potvrda kvalitete hrvatske stočarske proizvodnje i odlična vijest za domaće proizvođače općenito – izjavio je Slaven Ružić, predsjednik uprave PIK-a Vrbovec.

Foto: Marko Prpić/Pixsell
Slaven Ružić

Izvoz hrvatskog junećeg mesa u Japan rezultat je kvalitetnog dugogodišnjeg rada veterinarske službe Ministarstva poljoprivrede na programima iskorjenjivanja i kontrole najvažnijih zaraznih bolesti životinja. Sve to očitovalo se i u međunarodno priznatim službenim statusima zdravlja životinja od Svjetske organizacije za zdravlje životinja (OIE) te ustrajnih napora Ministarstva u dokazivanju ekvivalentnosti sustava kontrole zdravlja životinja i proizvoda životinjskog podrijetla u Hrvatskoj nadležnom tijelu Japana i usuglašavanju sanitarnih garancija sigurnosti proizvoda.

Poznato je da Japanci puno pažnje posvećuju svakom detalju. Izrazito su zahtjevni kad je u pitanju kvaliteta sirovine, obrada te pakiranje gotovih proizvoda. Stoga je, uz priliku za plasman visokovrijednih proizvoda na prestižno japansko tržište, ovaj izvoz i sjajna referencija za hrvatske proizvode i na drugim tržištima.

Foto: Davor Puklavec/PIXSELL

Kad su u pitanju egzotičnija tržišta koja prepoznaju kvalitetne hrvatske proizvode, ministrica poljoprivrede Marija Vučković kazala je da je od lani omogućen i izvoz proizvoda ribarstva, mješovitih proizvoda te sirovih i soljenih koža u Izrael, mlijeka i mliječnih proizvoda u Libiju, ovaca i koza te mesa goveda u Iran, hrane za kućne ljubimce u Albaniju, sladoleda u Kostariku te želatinskih kapsula u Egipat.

 

HUMANITARNA KRIZA U SUDANU

Europi prijeti novi val izbjeglica: 'Gledamo nemilosrdno odbrojavanje do pojave gladi i očaja te kolapsa cijele civilizacije'

Sudan je jedna od najsiromašnijih zemalja na svijetu, s populacijom od oko 48 milijuna ljudi, od čega je oko 24 milijuna na rubu gladi. Prosječni godišnji prihod po stanovniku iznosi samo 750 dolara (dva dolara dnevno), što dodatno otežava život u zemlji pogođenoj dugotrajnim političkim nestabilnostima, ekonomskom krizom i humanitarnim izazovima.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar tarana
tarana
07:56 06.02.2022.

Dobra vijest.