Rusija je pokradena, tvrdi Thomas Piketty, govoreći prije svega o činjenici da nije napravljena redistribucija dobara i novca koji se stječe uporabom nacionalnih resursa poput nafte i plina i ostalih energenata i ruda. Piketty drži da to što je nekoliko milijardera završilo u zatvoru nije način kako se rješava problem nepravedne distribucije dobara.
Odljev kapitala koji su milijarderi i ruski oligarsi poticali posljednjih 15 godina u očima Pikettyja je pljačka ruskog naroda pa se zalaže da se ta nepravda ispravi većim porezima.
Ulaganje u suficit
– Rusija mora spriječiti odljev kapitala i uložiti suficit koji nastaje prodajom nafte i energenata te na taj način dovesti do većeg broja domaćih investicija – kazao je Piketty na predavanju koje je održao u Moskvi na kojem je istaknuo da ruski narod mora osjetiti veći doprinos rastu standarda od prodaje energenata.
Vladimir Putin na tome i radi pa je promjenom stava prema kretanju kapitala i takozvanom deoffshorizacijom uspio povratiti bilijun dolara u Rusiju, a iako je 2001. godine uveo jedinstvenu stopu poreza na dohodak od 13 posto, s ministrima intenzivno razmatra progresivno oporezivanje prihoda.
U tome ga Piketty podržava jer tvrdi da nije jasno tko je profitirao od rasta u Rusiji od 2000. do 2013. godine te da se jaz između bogatih i siromašnih produbio.
Siromašnih 21,7 milijuna
I Gini indeks pokazuje produbljivanje razlika u standardu u ruskom društvu, a statistika pokazuje da je kriza u Rusiji dovela do siromaštva, pri čemu 21,7 milijun Rusa živi na granici siromaštva. Ipak, zabilježeni su i obrnuti trendovi, a to je rast srednje klase. Tijekom Putinove vlasti udio srednjeg sloja u društvu se udvostručio i popeo na 60 posto. Ipak ruski oligarsi i dalje u svojim rukama drže 87 posto ukupne imovine naroda.
>>Thomas Piketty piše program radikalne ljevice u Španjolskoj