Kriminalistička je policija danas po nalogu Državnog odvjetništva ušla u Badel 1862, točnije ured predsjednika uprave Ante Perkovića zbog osnovane sumnje u nepravilnosti u poslovanju te tvrtke.
Malverzacije
Uskok je, naime, 18. rujna primio kaznenu prijavu protiv Perkovića te je sastavljen spis koji je poslan Županijskom državnom odvjetništvu koje je u to vrijeme raspolagalo još jednom kaznenom prijavom protiv šefa Badela.
Provođenje izvida u Badelu te prikupljanje informacija o mogućim malverzacijama, neslužbeno doznajemo, trebali bi potrajati sljedećih nekoliko dana.
Rat Badelovih dioničara, podsjetimo, kulminirao je u posljednjih mjesec dana, odnosno uoči glavne skupštine u rujnu kada je postojala opasnost da pobunjeni mali dioničari smijene predsjednika uprave Antu Perkovića. Tada je Perković na proceduralno upitan način odgodio glavnu skupštinu i spasio svoj položaj.
Novu skupštinu koja se treba održati sutra Perković nije dočekao nespreman nego je Badel nedavno uplatio 12,5 milijuna kuna, odnosno posljednju ratu za otkup 75 tisuća dionica te tvrtke od Kapital fonda koji je u vlasništvu Hrvatskoga mirovinskog investicijskog društva (HMID).
Tako je Perković osigurao kontrolu nad dodatnih 9,97 posto trezorskih dionica i većinu glasova na skupštini. Uprava Badela tvrdi da se time zaštitila od neprijateljskog preuzimanja bivših menadžera Badela i slovenskog fonda, a mali dioničari tvrde kako je Perković iz Badela unatoč nelikvidnosti izvukao novac kako bi sačuvao svoju fotelju.
U Badelu su danas poručili pak da je policija posjetila tvrtku isključivo kako bi obavijestila upravu da je podnesena anonimna kaznena prijava povezana s poslovanjem društva te u skladu s time tražila odgovarajuću dokumentaciju.
– Koliko smo uspjeli u vrlo kratku razgovoru s policijom shvatiti, riječ je o krajnje neutemeljenim i posve bespredmetnim navodima – piše u Badelovu priopćenju.
Ne plaća obveze
Mali su dioničari pak danas poslali otvoreno pismo premijerki Jadranki Kosor i predsjedniku Stjepanu Mesiću u kojem se žale da unatoč tome što su upozoravali na nezakonitosti u Badelu ništa nije učinjeno. Navode da Badel ne plaća poreze i doprinose za radnike, trošarine državnom proračunu te obveze dobavljačima.
sve navode bi pomno trebalo pročačkati, istražiti poslovanje tvrtke te na kraju (ako je i privatizacija bila kriminalna) sve stornirati i vratiti poduzeće radnicima. Ne zagovaram socijalizam ali svu tu hoštaplersku bandu treba pozatvoriti i ono što je zdravo unaprijediti i dobrom gospodarskom strategijom razviti kako bi se mogli nositi s novim tržištima.