Prošle godine u Velikoj Britaniji povećan je broj osoba iznad 60 godina koje su bile prisiljene otići u mirovinu protiv svoje volje, a kao posljedica recesije i smanjenja radnih mjesta, piše britanski Guardian. U prosjeku je oko 50.000 osoba u prethodne dvije godine moralo napustiti radna mjesta. Zato i tamošnja vlada predlaže da se poslodavcima onemogući tjerati ljude u prijevremenu mirovinu protiv njihove volje.
To je natjeralo poslovni lobi na žestok otpor jer smatraju da se tako smanjuje fleksibilnost radne snage. Isti je problem očit i u nas jer je također velik broj osoba u krizi ostao bez posla, a poslodavci su se prije rješavali starijih zaposlenika. No nama Zakon o posredovanju više i ne dopušta prijevremeno umirovljenje, što je još gori položaj za starije ljude koji dobiju otkaz, jer teško da će naći novi posao, a morat će čekati na burzi, što je opet trošak za državu.
– Zato je i upitno što će se postići pomakom granice umirovljenja za žene na 65 godina kada ionako starije osobe nisu poželjne poslodavcima. Potrebno bi bilo više ulagati u edukaciju zaposlenika – tvrdi Sanja Crnković Pozaić, stručnjakinja za tržište rada. Da je to rješenje, najbolje pokazuju iskustva nordijskih zemalja. (lk)