Poznati izlagači ali bez zvučnih imena kupaca

Foto: ARHIVA VL
Poznati izlagači ali bez zvučnih imena kupaca
17.01.2010.
u 19:29
Prostora za sniženje cijena nemamo i jedino što nas može spasiti je količina za koju moramo imati tržište, ali su narudžbe za 2010. pale i 50 posto - kaže Zdravko Požgaj, predsjednik uprave Požgaj grupe i grupacije Drvo u graditeljstvu pri HGK
Pogledaj originalni članak

Kina nam nije problem, no s Rumunjskom i Poljskom koje su u velikoj mjeri devalvirale svoje valute, pa su im sirovine i cijene sve kvalitetnijih proizvoda i 15 posto niže, na europskom se tržištu ne možemo mjeriti. Prostora za sniženje cijena jednostavno nemamo i jedino što nas može spasiti je količina za koju moramo imati tržište, ali su narudžbe za 2010. pale i 50 posto – kaže Zdravko Požgaj, predsjednik uprave Požgaj grupe i grupacije Drvo u graditeljstvu pri HGK. Njegova tvrtka Parketi Požgaj zajedno s još devet hrvatskih tvrtki – Arkada, Drvoproizvod, Lipa, Pan parket, PPS Galeković, Solidum Žužić, Spačva, Evolen i Exportdrvo – izlažu ovih dana na najvećem svjetskom specijaliziranom sajmu podnih obloga Domotex u Hannoveru i poput ostalih 1400 poduzeća iz 60 zemalja traže nove smijernice za dalje poslovanje, nadajući se optimističnijim signalima s tržišta. No, stanogradnja je i u Europi pala 40-ak posto, tako da su se i sajamski trendovi promijenili. Umjesto novih proizvoda, predstavljaju se uglavnom poznati, ali nema poznatog kupca. Događa se borba za svaki kvadrat, kome što “utopiti”, da plivaš i da ti je glava iznad vode – objašnjava Požgaj, čija tvrtka na EU tržište izvozi više od 70 posto proizvodnje parketa.

Na upit što se u krizi isplati proizvoditi, odgovara kako je važna samo cijena kojoj hrvatski drvoprerađivači ne mogu konkurirati. Hrvatske su šume drvoprerađivačima izuzetno puno pomogle da prebrode prvi udar krize. No sirovina je i dalje preskupa. Čeka se dalja pomoć države, status velikog kupca kod HEP-a, veće i dostupnije direktne potpore – umjesto 63, koliko su dobili lani, i 250 milijuna kuna u 2010., 30 posto manje rabate finalistima, društveno odgovorniju javnu nabavu... Što se tiče najavljenih Vladinih mjera za pomoć proizvođačima, drvoprerađivači koji izlažu u Hannoveru kažu kako one u ovome trenutku mogu biti samo za zadržavanje zaposlenosti. Nitko u ovoj godni neće ulaziti u nove investicije i tehnologije.  No, da je Vlada do sada 53 milijarde kuna uložila u drvnu industriju, umjesto u brodogradnju, sada bi u Hrvatskoj bilo čak 200.000 više radnih mjesta, tvrde drvoprerađivači. Ovako, dok su se svi bili angažirali oko Peveca, DI je u godinu dana izgubila oko 7000 radnih mjesta, a nitko nije ni trepnuo, ogorčeni su.

No, unatoč krizi, drvoperarađivači su i lani izvezli oko milijardu dolara proizvoda, što je oko 8 posto ukupnog izvoza RH. Usporedbe radi, ukupni prihod DI u lanjskoj godini je 7,8 milijardi kuna u 2008. u čemu su državne potpore sudjelovale s manje od 1 posto, a brodogradnja 6,5 milijardi kuna uz 2,5 posto državnih potpora, kažu izlagači. Tvrde kako domaće tvrtke pune proračun, a ne Ikea, zbog koje se sele i naplatne kućice.

S obzirom koliko drvoprerađivači participiraju u hrvatskom BDP-u, na Danu Hrvatske u Hannoveru, za očekivati je bilo da će im podršku dati i neki od viših Vladinih dužnosnika, koji često nazoče i puno marginalnijim sajmovima. No, na sajmu je bio prisutan samo Stipe Velić, ravnatelj Uprave za drvnu industriju Ministarstva reionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva. I to je jedan od pokazatelja, kažu drvoprerađivači, da država uopće nema izvoznu strategiju. Renault na prijetnju Sarkozyja iz polvali proizvodnju clia iz Slovenije, kako bi se u Francuskoj sačuvala radna mjesta, a mi pričamo o EU i uvažavanju tržišnog natjecanja. U svim školama na podu mora biti slavonski hrast – to je dozvoljeno i Vlada to može propisati. To rade i Nijemci, poručuju.

Na sajmu u Hannoveru, prisutan je i trend pada broja izlagača, s obzirom na krizu i veliki pad stanogradnje, a ova privredna grana servisira graditeljstvo s odgodom od šest mjeseci. U 2008. i 2009. parketari su još odrađivali ranije ugovore, a početkom 2010., narudžbe su pale i 50 posto. Plaćanje se u sektoru proteglo na više od 120 dana, a roba se o dalje mora isporučivati iako ne znate hoće li trgovac u međuvremenu otići u stečaj ili platiti, kaže Požgaj.

Hrvatski izlagači na sajmu u Hannoveru, kojega će posjetiti više od 45.000 specijaliziranih posjetitelja, sudjeluju u organizaciji HGK te uz potporu MRRŠVG.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar sebastian
sebastian
22:22 17.01.2010.

Nasi politicari neznaju nista o trzistu i ekonomiji, oni uvijek metnu prioritete na krivu stranu,ovaj put na brodogradnju..!!