Croatia osiguranje, HPB, Janaf i HEP trebale bi, prema mišljenju investitora, biti prve veće domaće tvrtke u državnom vlasništvu koje bi mogle u privatizaciju. Potrebno uvođenje privatnog kapitala u državne tvrtke bila je i ideja Vladinih savjetnika, stavljena je i u program gospodarskoga oporavka, a o njoj se ponovno razgovara.
Ključ u upravljanju
– Prije bilo kakva prijedloga potrebno je napisati prioritet tvrtki koje bi se trebale privatizirati, po kojem modelu i koji bi se udjel prodavao – kaže Vladin savjetnik Željko Perić.
– Jasno je da bi privatni vlasnik pomogao boljem i efikasnijem korporativnom upravljanju – potvrđuje još jedan savjetnik premijerke Borislav Škegro. Odnosno, kažu stručnjaci, uprava više ne bi bila isključivo stranačka podjela mjesta. Jasno, to ovisi o modelu privatizacije. Ako se ide na IPO, više malih ulagača ne bi promijenio upravljanje. No ako se veći dio proda, primjerice, mirovinskim fondovima, onda bi nastala promjena u upravljanju. Mirovinci potvrđuju kako interes postoji, ali samo za tvrtke u kojima je poslovanje transparentnije, kao što su HPB ili CO. Ivana Gažić, predsjednica uprave Zagrebačke burze, smatra kako bi upravo sada bio dobar trenutak za IPO.
– Velik broj ulagača prodao je dionice Ine, što znači da postoje slobodna sredstva za ulaganje u nove dionice na burzi – kazala je Ivana Gažić.
No jasno je da pripreme za IPO većih tvrtki traju najmanje pola godine pa da se sada s pripremama krene, Vlada bi za jednu tvrtku mogla obaviti IPO taman prije izbora. A u godini u kojoj nova ministrica financija mora voditi brigu o deficitu od oko 20 milijardi kuna i bruto refinanciranju visokom oko 37 milijardi, novi prihodi u proračunu dobro bi došli.
Ne povoditi se za zaradom
No s obzirom na veličinu domaćih tvrtki, kroz IPO mogli bi se ubrati možda milijuni, koji opet ne bi bili dovoljna pomoć državnim financijama. Stoga se, kažu stručnjaci, u privatizaciji ne treba povoditi za zaradom, nego za dobrim upravljanjem, pa bi stoga bolji izbor za većinu državnih tvrtki bio strateški ulagač.
Agencija za upravljanje državnom imovinom, nasljednica HFP-a, koja započinje s radom u travnju, trebat će se brinuti o svim budućim privatizacijama, uključujući i važne državne tvrtke.
– Prijedlog će donositi Vlada, ali će Agencija sugerirati Vladi po kojemu modelu što privatizirati. Također ćemo provoditi pripreme za prodaju – kazao je Vedran Duvnjak, šef Agencije. Napomenuo je kako je u radu Agencije predviđen i novi model prodaje uz IPO i strateškog partnera – ograničena prodaja određenom krugu kupaca.
Prvi na redu za prodaju: CO, HPB, HEP, Janaf
Šef Fokusa teško optužio Matu Rimca. Poduzetnik mu odgovorio: 'Okej mi je i otići iz Svete Nedelje. Samo se izjasnite'
Gabrijel Deak, predsjednik stranke Fokus i zamjenik gradonačelnika Svete Nedelje, optužio je Matu Rimca za povoljan otkup zemljišta za kampus u iznosu od samo 10 milijuna eura
Hrvati hrle u nabavu u susjednu zemlju: 'Pogledajte, torbe su mi pune, a sve to za 120 eura'
Razlika u cijeni karakterističnih proizvoda potrebnih za božićne i novogodišnje svečanosti pokazuje da je šoping u Italiji i dalje isplativ
Velika novost za umirovljenike: Hoće li ovo riješiti gorući problem s domovima?
U Ministarstvu rada i socijalne skrbi najavili su veća izdvajanja u 2025. za financiranje decentraliziranih funkcija djelatnosti socijalne skrbi.
Parfem ili toaletna voda? Istražili smo što ima intenzivniji miris i traje dulje!
VIDEO Robert Knjaz u neočekivanoj ulozi: S djecom razgovarao o važnim temama
najbolje da se prodamo Aljbaniji za sljadoljed