U prva tri mjeseca ove godine država je naplatila milijardu kuna više poreza na dodanu vrijednost pa je i manjak državnog proračuna u prvom kvartalu bio 1,2 milijarde kuna niži u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Tada je proračunski manjak bio 7,2 milijarde kuna, a ove godine šest milijardi kuna, doznajemo u Ministarstvu financija koje je otkrilo prve podatke o punjenju proračuna u 2015. godini.
Optimizam proizlazi i iz dosad obrađenih rezultata poduzetnika u 2014. godini, posebno kod malih tvrtki koje su povećale zaposlenost za blizu 7 posto, ukupne prihode za deset posto, a rasla im je i dobit za četvrtinu u odnosu na 2013. godinu. Srednje veliki poduzetnici i dalje bilježe smanjenje zaposlenosti od 1,4 posto, a veliki od 3,8 posto, pokazuju prve obrade Fine na temelju 102.251 predanog izvještaja. Poduzetnici su lani ostvarili 34,7 milijardi kuna dobiti, 20 milijardi kuna gubitaka pa je konsolidirani financijski rezultat od 14 milijardi kuna tri puta bolji nego 2013. godine. Prihodi poduzetnika na razini države povećani su 3,3 posto, dok su rashodi rasli upola sporije. Mali su poduzetnici ostvarili 213 milijardi kuna od ukupno 610 milijardi, koliko su bili prihodi svih poduzetnika. Rashodi su bili 591 milijardu kuna.
Od PDV-a je u prva tri mjeseca naplaćeno 9,7 milijardi kuna, a u Ministarstvu zasad nisu sigurni je li bolja naplata posljedica veće gospodarske aktivnosti ili naknadnih i zakašnjelih većih uplata PDV-a poput uplate iz Ine teške 300 milijuna kuna. Prihodi od ostalih poreza također su blago rasli pa su prihodi od poreza na dobit porasli sa 1,65 milijardi kuna na 1,718 milijardi kuna, državni dio poreza na dohodak povećan je sa 441 na 483 milijuna kuna, a blago su porasle i trošarine, sa 2,6 na 2,63 milijarde kuna. Prihodi od trošarina za pivo ostali su na istim razinama kao prošle godine, primici od trošarina za duhan smanjeni su sa 836 na 760 milijuna kuna, dok su prihodi od mirovinskih doprinosa ostali isti – 4,6 milijardi kuna.
Prihodi državnog proračuna u prvom su kvartalu bili na razini od 21,9 milijardi kuna, rashodi su iznosili 27,9 milijardi kuna, a njihovo je kretanje teško uspoređivati s prošlom godinom jer zdravstvo više nije u riznici, a neke druge javne institucije ubačene su u proračun. Lani su tromjesečni prihodi bili 25,1 milijardu kuna, a rashodi 32,3 milijarde kuna.
Manjak bi bio i manji da nije Hajdaš potrošio 7,8 miljuna kuna na konzultante koji su ga savjetovali oko monetizacije koja nije imala alternativu. Ima takvih obrovaca sva sila.. mogli bi lijepo živjet da se država vodi u maniri dobrog gospodara. Ne mogu poduzetnici namirit sve gafove vladajućih, štogod se narod više isprsi, štetočinama treba još više.