Split će do kraja godine pripremiti projekt gradnje svog prvog poslovnog inkubatora. Rektor Sveučilišta u Splitu Šimun Anđelinović jučer je u Splitu na predstavljanju rezultata najvećeg projekta transfera tehnologije u Hrvatskoj TTAdria, koji je EU financirao sa 6,8 milijuna kuna, istaknuo da je ugodno iznenađen interesom gospodarstva za suradnju sa znanstvenicima u Dalmaciji.
Vlasnik Brodosplita DIV grupa, bivši Plivin istraživački laboratorij, danas Galapagosova Fidelta i Cemex, neke su od velikih tvrtki koje su ugovorile suradnju sa Sveučilištem u Splitu.
Sveučilište želi dati podršku gospodarstvu u daljnjem razvoju, a koja korist za državu može nastati kad dvije domaće znanstvenice istražujući i razvijajući otkriju nešto poput azitromicina, odnosno Sumameda, najbolje govori podatak da je Pliva samo za zaštitu tog patenta plaćala državi više od 120 milijuna kuna godišnje kaže Anđelinović.
Nikola Balić, voditelj projekta TTAdria dodaje da velike tvrtke traže nove načine kako ostvariti rast i kako im tu ponovno trebaju kapaciteti koje osigurava znanost. No, dodaje i da su u znanosti otkrili neiskorištene kapacitete za komercijalizaciju. Balić očekuje da će Sveučilište uskoro izbaciti tri spin-off tvrtke koje će na tržište izbaciti proizvode poput posebnih računala za ronjenje i novih sustava za koćarenje. Navodi pak da je splitsko sveučilište interno otkrilo 20 projekata s velikim komercijalnim potencijalom. Za 11 projekata Sveučilište je predalo Hamag-Bicru zahtjev za potporu. Ukupno je riječ o 3,3 milijuna kuna investicija. Preostalih devet projekata na isti će se način obraditi do kraja ljeta.
Snažno surađujemo i s malim i srednjim poduzetnicima, poput lokalnih tvrtki Salona-Var i Manas s kojima smo u suradnji s gradom i Županijom već pomogli u nekim projektima koji su tim poduzetnicima omogućili da povećaju broj zaposlenih - kaže Balić.
Sandra Lušetić, koordinatorica za transfer tehnologije pri Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta, kaže da je Sveučilište u Splitu kroz projekt TTAdria znatno ojačalo kapacitete za suradnju s gospodarstvom. Naime, u Splitu je uspostavljena inovacijska mreža koja povezuje 986 tvrtki, 668 istraživača te niz akademskih i znanstvenih institucija.