Slom graditelja

Radovi u građevini pali 12 posto, izgubljeno 15.000 radnih mjesta

Foto: ARHIVA VL-a
Radovi u građevini pali 12 posto, izgubljeno 15.000 radnih mjesta
16.04.2010.
u 12:49
- Očekujemo pomoć države, državnih tvrtki i lokalne samouprave te smanjenje cijena stanova, a od banaka tražimo da spuste kamate sa sadašnjih 6 na pet posto, što bi pokrenulo prodaju, kazao je Rudolf Rom iz HGK.
Pogledaj originalni članak

Vrijednost radova u građevini lani je pala 12 posto, odnosno 4,2 milijarde kuna, u odnosu na 2008., a izgubljeno je čak 15.000 radnih mjesta, upozoreno je danas na Danu graditelja u Zagrebu. Lani je vrijednost građevinskih radova iznosila 30,7 milijardi kuna, u odnosu na 34,9 milijardi u 2008. godini.

- Nakon osam sjajnih godina kontinuiranog rasta, prošle je godine graditeljstvo palo 12 posto. Izgubili smo 10.000 radnih mjesta, a ako tome pridodamo i prvo tromjesečje ove godine, procjenjujemo da je 15.000 ljudi izgubilo posao u graditeljstvu. Ne smijemo zaustaviti graditeljstvo, lokomotivu koja vuče cijelo naše gospodarstvo - kazao je Rudolf Rom iz sektora graditeljstva pri Hrvatskoj gospodarskoj komori.

Rom je istakao kako su još prije dvije godine naši graditelji tražili dozvolu od Vlade za uvoz 7500 radnika iz inozemstva, a sada svakodnevno moraju dijeliti otkaze.

- Čak 15.000 izgubljenih radnih mjesta je 60-ak tisuća uništenih egzistencija - upozorio je Mirko Štorga, predsjednik sindikata graditelja.

Građevinari traže od Vlade konkretne mjere ulaganja u infrastrukturne projekte čime bi se potakao graditeljski sektor.

- Očekujemo pomoć države, državnih tvrtki i lokalne samouprave. Također, očekujemo smanjenje cijena stanova, a od banaka da se odreknu visokih profita. Trebamo inzistirati na nižim kamatama za stanove, sa sadašnjih 6 na pet posto, što bi pokrenulo prodaju - kazao je Rom.

Državni tajnik u Ministarstvu graditeljstva Davor Mrduljaš kazao je kako Vlada očekuje da će poticaji za kupnju novih stanova pokrenuti zamrlo tržište.

- Pripremaju se projekti na Kosovu i to bi trebale iskoristiti naše tvrtke - kazao je Mrduljaš. Čini se da je jedina doista prilika u uvjetima domaće krize za domaće građevinare, kojih je na kraju 2009. ukupno bilo 97.503, a to je manje od jedne građevinske tvrtke u Francuskoj, kazao je Rom, proboj na vanjska tržišta. Premale tvrtke i usitnjeni sektor razlog su i gubitka posla stoljeća na gradnji autoceste u Crnoj Gori jer, kako kaže Rom, taj je primjer pokazao da "smo mali, usitnjeni i financijski slabi".

- Cilj za izvoz su nam zemlje bivše Jugoslavije, SSSR-a, arapski poluotok i sjeverna Afrika. Najbitnije je prodati znanje vani, a mi to možemo. Ako nađemo poslove u dvije-tri velike zemlje bogate plinom i naftom, a njih nije previše pogodila kriza, bit će spašeno naše graditeljstvo - zaključio je Rom.

CIMERFRAJ SE RJEŠAVA RENTIJERA

Je li konačno odzvonilo rentijerima u turizmu? Privatni smještaj od Nove godine na udaru pet novih zakona

Turističko iznajmljivanje odavno je preraslo socijalnu kategoriju i pretvorilo se u rentijerstvo od kojeg se lijepo živjelo, a vlasti su prve korake počele poduzimati tek kad je to dovelo do pucanja infrastrukture u turističkim mjestima, pada kvalitete i smanjenja broja turista, upozoravaju i turistički stručnjaci dr. Sanja Čižmar i Branko Bogunović

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 10

DU
Deleted user
13:44 16.04.2010.

Zaigrala mečka i pred vratima građevinara, a kako li su se samo bahatili unatrag 2-3 godine kad su cijene stanova rasle bukvalno iz mjeseca u mjesec i još bi kupci bili \"savjetovani\" da kupe još taj tjedan jer će cijene i dalje rasti. U stvarnosti, cijene stanova u nas su takve da: 1) omogućavaju građevinarima odnosno preciznije investitorima da uberu profita najmanje 1 ooo eura o m2 uz taj nevjerojatan odnos cijena iz 2008. godine b) omogućavaju bankama da se neizmjerno bogate jer kupac koji nema gotovinu otplati 1 stan sebi i još skoro pa 1 banci (rata kredita od 100 tisuća eura na 30 godina je cca 600 eura mjesečno pa računajte i sami). Osim toga, banke zarade i na drugoj strani jer kreditiraju investitore odnosno građevinare koji te iste stanove grade. I na kraju - zašto bi sada država morala spašavati te nerealno visoke, slobodno plutajuće, cijene nekretnina u RH kad je evidentno da će i tu odnos ponuda-potražnja napraviti svoje, kad-tad...

BI
biankavilic
14:34 16.04.2010.

Apsolutno se slazem s gornjim komentarom. Toliko ste bili bahati godinama, mislili ste da drzite monopol i formirali ste cijene do neba, gledajuci samo svoju korist. Gulikoze, nadam se da ce doci vrijeme, da cete biti sretni nesto prodati. Ovakav kriminal u Hrvatskoj ravan je Chicagu!!! Vi, ako ne zaradite 3-5 puta na jednom jadnom stanu, vama se gradnja i prodaja \"ne isplati\" Jadan covjek koji kupuje stan - mora se dozivnotno zaduziti da bi otplatio sebi stan, jos jedan stan vama, i jos toliko u vas dzep. Sramota. Ne treba sada drzava nista spasavati, spustite cijene na realu ( ne gledajte nekoliko tajkuna koji se sepure sa ukradenim novcem i blagom), odrijesite svoju kesu i spasavajte se kako znate, onako kako ste do sada gulili jadan narod.

KD
KRALJ DMITAR ZVONIMIR_neblok
22:02 16.04.2010.

radovi pali 12 %? izgubljeno 12 000 radnih mjesta? a jadni oni/građevinari! ajde dajte mi prodajte taj bijedni m/2 po tih pišljivih 1600 - 2100 Eura pa nećete propast! taman od svake plaće mogu izdvojit za 1/6 kvadrata! (dami uz to ostane za kruh, a možda i mlijeko!) hehehe