”Ne uspije li neka zemlja članica eurozone dovesti u red svoj proračun ili vratiti svoju konkurentnost, trebala bi napustiti Europsku monetarnu uniju”, tj. odbaciti zajedničku valutu euro, “dok bi i dalje mogla ostati članicom Europske unije”. Prijedlog je to njemačkoga ministra novčarstva Wolfganga Schäublea, koji je to objavio u kolumni u petak u Financial Timesu.
Izlazak iz eurozone Schäuble navodi kao “krajnji izlaz”, a zapravo se zalaže za uspostavu Europskoga monetarnog fonda, koji bi, po uzoru na Međunarodni monetarni fond, izvlačio zemlje članice EU iz gliba poput grčkoga. EU, naime, trenutačno može računati samo na dobru volju zemalja članica da se novčarski razumno ponašaju jer nema ustroje kojima bi ih se na to moglo prisiliti. EMF bi, međutim, predlaže Schäuble, zemlji prekršiteljici mogao uskratiti pravo glasa te joj onemogućiti korištenje kohezijskih fondova EU.
Za Grčku se, u međuvremenu, priprema novčarski paket koji bi spriječio njezin bankrot. Poslovni portal Eurointelligence doznaje da taj paket neće težiti 25 milijarda eura do kraja godine, kako se do sada nagađalo, nego tvrdi da su se Berlin i Pariz dogovorili o čak 55 milijarda, od kojih bi 20 dala Njemačka, a 10 Francuska. Ostale zemlje članice, osim onih koje su i same u glibu, morale bi pridonijeti sukladno svojemu udjelu u Europskoj središnjoj banci.
Otvoreno je pitanje na koji bi se način Grčkoj taj novac stavio na raspolaganje. Njemačka predlaže da polovicu iznosa predstavljaju jamstva, a da se za drugu polovicu otkupe grčke državne obveznice. Pomoć bi zajedno usklađivali ECB i njemačka savezna vlada.
U međuvremenu su u petak predsjednik Europske komisije Jose Manuel Durao Barroso i premijer trenutačno predsjedajuće Španjolske Jose Luis Rodriguez Zapatero dobili pismo koje su potpisali grčki premijer Giorgos Papandreou, njemačka savezna kancelarka Angela Merkel, francuski predsjednik Nicolas Sarkozy i luksemburški premijer, ministar novčarstva i predsjednik eurozone Jean Claude Juncker. Oni zahtijevaju da EK “hitno istraži ulogu i utjecaj špekulacija povezanih s trgovanjem novčarskim derivatima poput zamjena kreditnih zadanosti (CDS) kada je riječ o državnim obveznicama europskih zemalja”. Pokaže li se da je pri tome bilo zloporaba, potpisnici zahtijevaju brzo prihvaćanje “odgovarajućih mjera pa i zakonodavstva”. Iako ne govore o zabrani špekulacija, oni traže da regulatori dobiju podroban uvid u sve transakcije derivatima, čime bi ih se de facto onemogućilo.
- Špekuliranje je terorizam! – ustvrdio je Papandreou naglasivši da je “grčka kriza uključila alarm i međunarodna zajednica sada mora djelovati”.
Hrvatska je po glavi stanovnika zaduzenija od Grcke, zivio ZNA SE HDZ