U tekstilnoj industriji nije lako pronaći ono što se naziva “tržišnom nišom”. Cijenama je teško konkurirati odjeći s azijskog kontinenta, pogotovo iz Kine, no rješenje je u inovativnosti. Donosimo dvije priče o uspjehu iz Međimurske županije, poznate upravo po tekstilnoj industriji koja je proteklih 20 godina doživljavala uspone i padove. Propale su tvrtke iz mastodontskog sustava MTČ-a, ali su se pojavila manja, fleksibilnija poduzeća. Brat i sestra Danijela Hodić i Nikola Radiković vode tvrtku Dika Štik iz Vratišinca, s 27 zaposlenih. Prozvode odjeću za lovce, skijaške kape, zastave i lente. Specijalizirali su se za štikanje, štrikanje i šivanje, a temelj je bio obrt koji je vodila njihova majka Vesna. Djed je bio među osnivačima Modeksa iz Murskog Središća.
– Sestra i ja preuzeli smo posao i krenuli. Do kupaca smo uglavnom dolazili usmenom predajom, uz pomoć prijatelja. Imali smo kvalitetan proizvod, a usmene preporuke učinile su svoje. Danas između 70 i 80 posto proizvoda izvozimo, uglavnom u Austriju, a ciljamo i na Sloveniju. Idemo u daljnje širenje – najavljuje Nikola, kojem je pomoglo i to što je lovac pa je kolegama u lovačkim udrugama nudio lovačke prsluke. Ponose se zastavama i lentama, posebno onom koju je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović uručila slavodobitniku Sinjske alke.
– Planiramo se širiti, ali teško je doći do poticaja. Četiri puta smo se prijavljivali za obnovu strojnog parka, ali nismo uspjeli. U tome bi država trebala više pomagati – smatra Nikola.
Uspješna godina je i iza tvrtke Humana Nova iz Čakovca, jednom od rijetkih društvenih poduzeća u Hrvatskoj. Ta je socijalna zadruga dobila posao šivanja promotivnih majica za njemačku tvrtku Dna Merch iz Berlina, koja posluje samo s društveno odgovornim tvrtkama. Humana Nova isporučila je prvih tisuću majica s porukama migrantima “Refugees Welcome” za njemački metaloprerađivački sindikat IG Metall. Nakon toga su iz Dna Mercha naručili još 2000 majica.
– Nije bilo ni jedne reklamacije pa se suradnja nastavlja – zadovoljan je Ivan Božić, upravitelj zadruge s 15 zaposlenih. Uspostavljena je i suradnja s austrijskom “fair trade” tvrtkom “Boginja sreće”
>> 'Sve trgovine veće od 400 kvadrata morat će prikupljati otpadni tekstil'