AMBALAŽA Tvrtkama naplaćeno 572 milijuna ekološke rente

Skupljena milijarda boca

Foto: import
Skupljena milijarda boca
13.02.2007.
u 13:34
Pogledaj originalni članak

Nije zagrebački Kaufland jedini koji je ovih dana varao svoje kupce uvjetujući im isplatu povratne naknade kupnjom robe u isplaćenoj protuvrijednosti. Prava potrošača kršila su se u nekoliko slučajeva i u Rijeci, tvrde u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, koji je u slučaju Kauflanda reagirao i inspekcijama zaštite okoliša i Državnog inspektorata te prekršajnim prijavama.

I bez varanja trgovaca, s obzirom na poskupljenje proizvoda i do 2,50 kune te povratnu naknadu od 50 lipa, četveročlana obitelj koja je mjesečno kupovala oko 100 proizvoda u ambalaži s povratnom naknadom, u prošloj je godini, otkako se primjenjuje Pravilnik o ambalaži i ambalažnom otpadu, i unatoč povratu novca, izgubila najmanje 500 do 1000 kuna.

112 ovrha
A nekima, poput umirovljenika, skupljanje ambalaže iz kontejnera za smeće postalo je honorarni posao – i sve je uobičajenija slika na ulicama hrvatskih gradova. Međutim, i najveći protivnici ekoloških renti Ministarstva okoliša slažu se kako je priroda napokon čista, pa u Fondu s razlogom trljaju ruke. Hrvati su, naime, u prvoj godini organiziranog prikupljanja ambalažnog otpada skupili gotovo milijardu – čak 907 milijuna – komada PET, staklene i Al/Fe ambalaže, za što im je isplaćena povratna naknada od 435,5 milijuna kuna. Istovremeno je i trgovinama za troškove skupljanja (0,15 kuna po boci) Fond isplatio 136 milijuna kuna. Većina obveznika plaćanja naknade za ambalažu i ambalažni otpad – njih 1868 – lani je uplatila Fondu 572 milijuna kuna, a zbog neplaćanja provedeno je i 112 ovrha.

– Ovako velika količina prikupljena je i zato što su građani od 1. siječnja do 16. ožujka prošle godine putem komunalnih tvrtki mogli vraćati i neograničene količine stare ambalaže koja se godinama bacala u prirodu ili odlagala po garažama i podrumima – kaže direktor Fonda Vinko Mladineo te ističe kako je sve to osiguralo pretpostavke za gospodarski razvoj, otvaranje novih pogona i novih radnih mjesta.

I gume i automobili
Proizvođači pića lani su prijavili oko 710 milijuna jedinica ambalaže na koju se plaća povratna naknada, iako se u prvim kalkulacijama resornog ministarstva spominjala i brojka od 1,7 milijardi godišnje proizvedenih boca, oko 1,2 milijarde s povratnom naknadom. Putem komunalnih tvrtki i ovlaštenih skupljača prikupljeno i 107 tona papirne i kartonske ambalaže. Tvrtka Pan od listopada provodi oporabu tetrapaka, kojega je lani – i bez povratne naknade – skupljeno 188 tona, a kvalitetno je, smatra Mladineo, profunkcionirao i sustav gospodarenja otpadnim gumama.

Prikupljeno je oko 20.000 tona guma, od čega je veći dio recikliran, a ostatak iskorišten u energetske svrhe. U dva tjedna prikupljeno je i 320 otpadnih automobila, a u tijeku je i natječaj za skupljanje i oporabu otpadnih ulja, vozila te baterija i akumulatora.

Pogledajte na vecernji.hr