Pokrajina Emilia-Romagna nalazi se na sjeveru Italije, ima gotovo 4,5 milijuna stanovnika te je sjedište nekoliko najpoznatijih poduzeća u Europi, poput Ferrarija, Lamborghinija, Maseratija, Ducatija, Barille… Riječ je o regiji koja je jedna od najinovativnijih i najrazvijenijih u Italiji te drži vodeće mjesto po povlačenju sredstva iz fondova EU. Također, ima razvijen poljoprivredno-prehrambeni sektor pa se tako tamo proizvode poznati sir, ocat i pršut, a Emilia-Romagna ima i dobro razvijen inovacijski sustav utemeljen na sveučilištima i istraživačkim ustanovama.
O razvojnim iskustvima ove talijanske pokrajine, ali i kako se ona mogu prenijeti i pridonijeti gospodarskom razvoju Slavonije, Baranje i Srijema, razgovaralo se na jučer održanoj konferenciji “Razvojno iskustvo regije Emilia-Romagna i komplementarnost modela za Slavoniju, Baranju i Srijem”.
Promjene se već događaju
Konferenciju je organiziralo Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije koje je u srpnju 2018. godine sa Svjetskom bankom potpisalo trogodišnji ugovor o tehničkoj pomoći s ciljem jačanja rasta i zapošljavanja kroz provedbu Projekta Slavonija, Baranja i Srijem. Također, Svjetska banka je u okviru ugovora ostvarila suradnju s regijom Emilia-Romagna.
– Danas smo predstavili još jednu bitnu komponentu jačanja našeg gospodarstva, a to je razmjena iskustva s regijama koje dijele slične razvojne potencijale, a koje su predvodnice kada govorimo o inovacijama, tehnološkom napretku, razvoju pametnih vještina, kao i iskorištenosti fondova Europske unije – rekla je ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Gabrijela Žalac na konferenciji čiji je glavni govornik bio prof. Patrizio Bianchi, regionalni ministar za europske politike, obrazovanje, stručno usavršavanje, akademska istraživanja i rad vlade regije Emilia-Romagna. On je na objasnio neke specifičnosti razvoja te talijanske pokrajine, a govorilo se i o primjenjivosti njihovih iskustava na Hrvatsku.
Glavno je ulaganje u ljude
– Prema našem iskustvu, glavno je ulaganje u ljude i njihove kompetencije, dakle u škole i obrazovanje. Drugo, treba poticati istraživanja, ali ona koja su primjenjiva na, primjerice, agrikulturu. Treće, potrebna je internacionalizacija, odnosno otvaranje ekonomije prema van. To zvuči jasno, ali je teško za postići i zato su potrebne dobra koordinacija i suradnja – rekao je Bianchi, ministar regije koja će u razdoblju od 2014. do 2020. iskoristiti 1,15 milijardi eura iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova, a regionalnu strategiju je oblikovala kroz Patto per il Lavoro (Poslovni pakt) koju su potpisali svi glavni dionici u regiji. A koliko je suradnja svih dionika važna naglasila je i Elisabetta Capannelli, voditeljica Ureda Svjetske banke za Hrvatsku.
– Već vidimo promjene u Slavoniji i to zahvaljujući suradnji vlade s privatnim sektorom, poduzetnicima, ljudima... – zaključila je Capannelli.
Na pitanje o tome koji se savjeti regije Emilia-Romagna mogu primijeniti na hrvatsku osvrnula se ministrica Gabrijela Žalac.
– Emilia-Romagna ima impresivne rezultate, no oni imaju i puno više stanovnika. Ali ako govorimo o industriji i o tome što su napravili po pitanju ljudskog kapitala i teritorija, to nam je jako važno. Dobili smo neke savjete koji su primjenjivi za Slavoniju, ali i za cijelu Hrvatsku. Primjerice, kada govorimo o autoindustriji, već smo usporedili ono što oni rade, s onim što se kod nas razvija enormnom brzinom kroz tvrtku Rimac automobili i to će biti preteča razvoja – rekla je ministrica te najavila ulaganja u područje bioekonomije te u istraživanja, razvoj i inovacije, sve s ciljem privlačenja ljudi.
VIDEO Mate Rimac o novom električnom biciklu:
jeste nasli porediti regije Talijanskog sjevera sa Slavonijom - Emilia Romagna ima 165% prosjek europskog BDP-a a Slavonija ima 50%.. poredite Slavoniju sa regijama Juzne Italije koje su po standardu mnogo blize nama