pala odluka

Linić i banke dogovorili: Kamata na švicarce 3,32 posto

Foto: Boris Ščitar/PIXSELL
Linić i banke dogovorili: Kamata na švicarce 3,32 posto
20.11.2013.
u 17:30
Ministar financija Linić i bankari dogovorili su se da će se prosječna ugovorena kamata za stambene kredite u švicarskim francima umanjiti za 30 posto.
Pogledaj originalni članak

Vodeći hrvatski bankari i ministar financija Slavko Linić konačno su se dogovorili oko izračunavanja kamata za kredite podignute u švicarskim francima.

Tako će Vlada na sutrašnjoj sjednici usvojiti amandman i napokon u Sabor na izglasavanje poslati konačni prijedlog izmjena Zakona o potrošačkom kreditiranju. Zakon će u Saboru biti izglasan u petak, nakon što je prošlog tjedna povučen s glasovanja zbog dodatnih konzultacija s bankarima.

Ministar financija Linić i bankari dogovorili su se da će se prosječna ugovorena kamata za stambene kredite u švicarskim francima umanjiti za 30 posto. Kako je Hrvatska narodna banka izračunala da je prosječna ugovorena kamata za “švicarce” bila 4,62 posto, nova kamatna stopa za sve građane koji su stambene kredite digli u toj valuti bit će 3,23 posto.

Koliko je to rasterećenje, najbolje oslikava podatak da se trenutačno kamatna stopa za stambene kredite u “švicarcima” kreće između pet i šest posto.

Zakon će na snagu stupiti 1. siječnja 2014. godine, a građani će prve umanjene rate dobiti već u veljači.

– Najvažnije nam je da će građani znatno osjetiti ovo rasterećenje. Vrlo nam je važno i što smo s bankarima postigli veliki kompromis, što su i pismeno obećali da neće podizati tužbe. Jer da se to dogodilo, građani bi bili u nesigurnoj situaciji – rekao nam je zamjenik ministra financija Boris Lalovac. Hrvatska udruga banaka potvrđuje da je amandman “potpuno u skladu sa svim sugestijama koje je iznosila Hrvatska udruga banaka”.

>> 'Erste banka ugrožava osnovna prava korisnika kredita'

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

GL
gloria
17:41 20.11.2013.

A kaj je s nama koji smo ranije otplatili kredite u švicarcima?

FN
Franco_Negro
21:28 20.11.2013.

Kao što smo se i pribojavali....pojeo vuk magare... Ne drži vodu opravdanje od Ministarstva da su izbjegli tužbe. Pa to ni dijete više u osnovnoj školi ne prihvaca. No, sama kamata nije toliki problem kao glavnica. Korisnicima CHF kredita najveći problem predstavlja sama glavnica. Da glavnica nije porasla 30%-40% tada bi možda ovaj dogovor imao smisla. No, bankama nije dovoljna dobit na razlici tečaja već hoće zadržati visoki dio fiksne kamatne stope kako bi sebi u budućnosti osigurali dobit prilikom oporavka EURiBOR, LIBOR-a (koji je sada skoro 0%) a 2007-8 je bio oko 2.9% pa računajte kolika bi trebala biti fiksni dio. Samo je pitanje vremena kada je SNB početi podizati LIBOR i tada će Banke imati legalno odobreno povećanje kamate.

IG
igorl
09:41 21.11.2013.

Pitam se hoce li biti fiksna ili vezana za neki imaginarni koeficjent kojim se planira buduce cijedjenje ljudi, kao i euro sa euriborom :D I.