Euforija na burzama diljem svijeta splasnula je. Euro je izgubio sve što je zaradio prvog dana nakon objave mjera za spas Grčke i očuvanja eurozone. Povjerenje u mjere EU trajalo je tek 24 sata. Ulagači su naime počeli sumnjati, ovoga puta u to kako će se paket mjera i novac iskoristiti te hoće li to biti dovoljno za spas eura, piše Bloomberg.
Zbog zabrinutosti da europski paket pomoći neće biti dovoljan da spriječi širenje dužničke krize u eurozoni pale su cijene nafte na međunarodnim tržištima i to ispod 76 dolara. Barel sirove nafte za isporuke u lipnju u New Yorku je pojeftinio 1,29 dolara ili 1,7 posto na 75,51 dolar, dok je na Londonskoj burzi sirovina cijena nafte pala na 79,47 dolara. Dolar je ojačao u odnosu na euro i košaricu vodećih svjetskih valuta. Jači dolar čini naftu skupljom za neke kupce koji drže alternativne valute.
Tržište su dodatno zabrinule prognoze analitičara koji očekuju da će sutrašnje izvješće američke vlade pokazati novi rast zaliha na tjednoj razini u najvećem svjetskom potrošaču energije.
Burze su također počele bilježiti pad, a dodatno ih je uzdrmao podatak da je Kina zabilježila inflaciju najvišu u posljednjih 18 mjeseci čime je ojačan pritisak na kinesku vladu da podigne kamatne stope u ekonomiji koja je bila motor rasta tijekom cijele globalne financijske krize. Inflacija se ubrzala nakon što su zbog većih mogućnosti kreditiranja skočile cijene hrane i nekretnina. Maloprodajne cijene narasle su 2,8 posto za razliku od lani.
Isto tako sam napisao da ce se vrijednost eura do kraja godine izjednaciti sa US dollarom........ A sto se inflacije u Kini tice i pritiska da se poveca kamatna stopa,pricekajte dok zavrsi deflacija na zapadu i pristigne inflacija. Ne moze se tek tako 20 trilijuna dollara kreirati za stimulaciju a da ne bude teskih posljedica