Ruski ministar energetike

Spremni smo razgovarati o manjoj proizvodnji nafte

Foto: Reuters/PIXSELL
Spremni smo razgovarati o manjoj proizvodnji nafte
30.01.2016.
u 12:15
Aleksander Novak poziva na konsenzus o manjoj proizvodnji
Pogledaj originalni članak

Nakon što je cijena nafte dotaknulo dno na 27,88 dolara po barelu, vrijednost crnog zlata posljednjih osam dana raste. U petak je nafta stajala 34,3 dolara po barelu, a nakon vijesti iz Rusije mogla bi ponovno premašiti 40 dolara po barelu. U vrijeme pisanja teksta američko tržište nije započelo s trgovanjem. Ministar energetike ove sile Aleksander Novak najavio je da Rusija odluku o smanjenju proizvodnje nafte može donijeti ako se na isto odluče sve zemlje s bogatim nalazištima nafte.

– Spremni smo razgovarati o volumenima proizvodnje nafte, ali samo ako se odluka donese konsenzusom jer u protivnom ne bi imala smisla – rekao je Novak. Ranije je Venezuela pozvala članice OPEC-a na hitan sastanak oko limitiranja proizvodnje. Podsjetimo OPEC je održao redoviti sastanak u prosincu.

OPEC ne poštuje dogovore

Novak tvrdi da datum sastanka nije dogovoren, ali već i njegova mogućnost veliki je preokret jer su se prije samo dva dana odbacivale sve mogućnosti sličnih razgovora. Rusija je drugi najveći izvoznik nafte u svijetu, nakon Saudijske Arabije, a proračun joj ovisi o energentima jer više od 40 posto njegovih prihoda počiva na trošarinama. Rusija je zbog jeftine nafte zabilježila pad BDP-a od 3,7 posto. Ipak analitičari ne vjeruju u uspješan dogovor Rusije i OPEC-a i napominju da se ni članice te organizacije ne pridržavaju dogovora pa je teško očekivati od Rusije da će vjerovati organizaciji koje i nije član. Saudijska Arabija i Rusija posljednji su sastanak održale u studenom, uoči sastanka OPEC-a, a tada su dužnosnici Saudijske Arabije ponavljali da treba pustiti tržište da učini svoje i samo određuje cijene crnog zlata. Stručnjaci za tržište kapitala očekuju skok cijene nafte, ali isključivo zbog, kako kažu, želje za dobrim vijestima pa zato najavljuju i brzu korekciju cijene. Nema jedinstvenog stava o cijeni nafte u budućnosti – jedan dio analitičara najavljuje dulji period jeftinih energenata, dok druga skupina očekuje relativno brz oporavak na cijenu od 60 dolara po barelu.

Turska profitirala

Niska cijena nafte srušila je neto imovinu Saudijske Arabije za 20 milijardi dolara, a Kuvajt najavljuje da će smanjiti rashode proračuna. Mnogima odgovara jeftin energent. Tako je Turska srezala vanjskotrgovinski deficit više od 46 posto samo uz pomoć manjih troškova uvoza nafte. 

>> Jeftina nafta bit će jeftinija za još 15 dolara po barelu

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

Avatar Ante-Portas
Ante-Portas
17:55 30.01.2016.

pocelo je. Ajmo rusofili, kmeee

TO
tolitol
17:14 31.01.2016.

Lako je udarati po Čečeniji, Gruziji, Ukrajini. Sve to manje-više ide dok te Zapad ne udari sankcijama. A tada na vidjelo izlazi za Ruse tužna istina. Čitava državna ekonomija ovisi o cijeni nafte. A ona bi trebala biti barem 50 dolara, a sad je 33 dolara po barelu. Što se mene tiče, mogu Rusi i propasti. S ovakvim postupanjem ništa bolje nisu ni zaslužili.

Avatar nekakav
nekakav
10:32 01.02.2016.

samo se zanosite snagom zapada. btw., rusija nije samo nafta i plin. 'čitava državna ekonomija ovisi o cijenama nafte'?! otkud sad to? a čija to ekonomija nije ovisna o cijenama nafte? pa recimo, jedna mediteranska 'norveška', hrvatska, koja ima nafte napretek (u jadranu, da ne bu zabune!), svoj izlazak iz ekonomske krize zahvaljuje niskim cijenama nafte. ne svojim radom. amerika? baš čitam da 'naftni stručnjak Dekanić' priča bajke o američkom potpunom rješavanju uvoza. da, proizvode manje od 9 mil barela dnevno, troše preko 20 milijuna. sa silnim frackingom digli su proizvodnju za skoro 2 mil barela dnevno. i računali na cijenu nafte preko 100 dolara. jer frackinga skoro i da nema ispod 80 dolara za barel. ajd vi bušite, pumpajte svašta unutra i dobijte nešto nafte van. a bušotina vam u prvoj godini smanji se za 60%. ajd vi i dalje ulažite milijarde u projekt koji ovisi o saudijskim i ruskim igrama sa cijenama. rusi su spremni razgovarati o smanjivanju proizvodnje iz čisto pragmatičnih razloga, kao i ostali. amerikanci i saudijci guraju ruse sa europskog tržišta nafte i plina. ne da bi svoj prodavali, nego da bi ruskim trgovali. rusi su u kini i indiji našli zadovoljavajuću kompentaciju. a europa je progutala usa mamac, i imat će u budućnosti skupe energente, ionak dosta dobro opterećene nametima. jer svu tu silnu zelenu tehnologiju treba odnekud i financirati ,ne. a i auti na struju trebaju negdje puniti baterije. motor od 50 kW troši puno struje. odite na pilanu pa pogledajte što je to za motor. sa jeftinom naftom eu zelena revolucija propada. inače ne vidim baš da su rusi neki problem. veći je problem prihvaćanje amerike kao gazde u europi.