problemi

Štedne banke sve se teže nose s manjkom kapitala

Foto: Arhiva Večernjeg lista
Štedne banke sve se teže nose s manjkom kapitala
01.09.2010.
u 07:30
Dok je OŠB već prekoračila rokove za usklađenje adekvatnosti kapitala koja joj je pala na 8 posto, prilično ispod zakonskog minimuma od 12 posto, adekvatnost je A banke iznad 50 posto, no nedostaje joj jamstveni kapital
Pogledaj originalni članak

Jedine hrvatske štedne banke, Obrtnička štedna banka i A štedna banka malog poduzetništva, na izmaku su borbe s manjkom kapitala. Zamišljene kao servisne banke za malo i srednje gospodarstvo, najveći su peh imale što su osnovane u trenutku kad je njihove osnivače kriza ostavila bez kapitala. I dok je OŠB već prekoračila rokove za usklađenje adekvatnosti kapitala koja joj je pala na 8 posto, prilično ispod zakonskog minimuma od 12 posto, adekvatnost je A banke iznad 50 posto, no nedostaje joj jamstveni kapital.

Novi kapital ili likvidacija

– Imamo potencijalne ulagače, domaće i strane, možda ugovor koji uključuje uplatu kapitala potpišemo već danas ili sutra, no više ćemo znati do kraja tjedna. Čak i kad bismo pokrenuli dobrovoljnu likvidaciju, dođe li do uplate kapitala u bilo kojem trenutku, ona se može obustaviti – otvorena je Suzana Barada, predsjednica uprave OŠB-a. Ističe kako su već prije dvije godine bili svjesni da 18,4 milijuna kuna temeljnog kapitala neće biti dovoljno za izgradnju banke i planirali su drugu, ciljanu emisiju dionica kojom bi obrtnici osigurali dodatni kapital. No sad su već posve svjesni da odatle ne mogu računati ni na kakav kapital pa su, kako bi omogućili uključivanje drugih investitora, promijenili statut banke koji je ograničio vlasničke udjele.

– Solventni smo i likvidni, u srpnju su nam rasli aktiva i prihod i ne treba nam mnogo kapitala, trenutačno bi bilo dovoljno 8 milijuna kuna, da dobijemo vremena za konačne pregovore s ozbiljnijim partnerom – nada se S. Barada koja napominje da će štediše, čak i ako dođe do likvidacije, biti namireni.

Nedovoljno za razvoj

Dubravka Filipčić, čelnica A banke, kaže da su i u najboljim uvjetima očekivali barem dvije-tri godine gubitka, no nedostatak kapitala usporio im je razvoj.

– Naši dioničari ne odustaju, jedna je dokapitalizacija bila, druga je u tijeku, no to nam još nije dovoljno za razvoj.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

DU
Deleted user
07:46 01.09.2010.

kako banka može bit u minusu

DU
Deleted user
16:54 01.09.2010.

kako banka može bit u minusu kako banka može bit u minusu

Avatar sebastian
sebastian
17:11 01.09.2010.

Banka nije likvidna, ona nije u minusu, zato jer stedisa sve manje, a banke nisu atraktivne, kupi si knjigu da znas kako funkcionira bankarstvo....!!!