Svatko tko misli da odgovorno vodi osobne financije trebao bi odgovoriti na nekoliko osnovnih pitanja. Recimo, mogu li u ovom trenutku pokriti troškove novog bojlera ako stari iznenada pregori? Moram li u slučaju neplanirane kupnje plaćati kreditnom karticom, a zatim sljedećih mjeseci jesti samo tjesteninu kako bih pokrio račun? A što ako tvrtka u kojoj radim počne otpuštati djelatnike? Kako bi izgledao moj život sljedećih mjeseci? Planiram li godišnji odmor ili nove sanitarije?
Izvanredne situacije zahtijevaju izvanredna rješenja, a uz novac spremljen “sa strane” upravo za takve situacije, s mnogo se manje stresa mogu podnijeti financijska iznenađenja koja život sprema.
Stručnjaci financijskog portala The Motley Fool donose brzi vodič kako kreirati zalihu novca u kratkom roku za planirane i neplanirane izdatke.
8 SAVJETA U 60 SEKUNDI
0:60 Izračunajte mjesečnu potrošnju
Prvo je pravilo štednje osigurati dovoljno za pokriće nužnih troškova: hranu, stanovanje, prijevoz, izdatke za djecu i sve što se potroši na mjesečnoj osnovi.
0:52 Iznos uvećajte za izvanredne scenarije
Postoje manje bitni hitni slučajevi, kao što je popravak automobila, ali i veliki, poput gubitka posla. Uvećajte mjesečne izdatke iznosom koji biste potrošili na traženje novog posla. Zatim uvećajte tu svotu triput ili šest puta, ovisno o tome koliko mjeseci želite pokriti, uključujući ostale izvore financiranja, ali i osobe financijski ovisne o vama. Sad imate iznos novca koji trebate imati na računu “za hitne situacije”.
0:48 Predvidite velike troškove u razdoblju od jedne do pet godina
Nakon što ste pokrili hitnu štednju, vrijeme je da otkrijete koliko još novca trebate imati na strani. Planirate li renoviranje, velike protetske zahvate ili odmor s obitelji? Ove troškove također treba uključiti u strategiju kratkoročne štednje. Treba ih staviti na papir i izračunati koliko iznose.
0:40 Izračunajte koliko vremena treba za postizanje ovog cilja
Počnite s iznosom koji možete izdvojiti svaki mjesec i uvrstite ga u obvezne troškove, kao što su račun za struju ili izdaci za hranu. Jer, upravo je isto toliko važan. Kad je utvrđena štednja za hitne slučajeve, prijeđite na neobvezne kratkoročne ciljeve štednje.
0:37 Izaberite parkirališno mjesto za svoj novac
Lak pristup novcu presudan je kad govorimo o štednji za hitne slučajeve. No, to također mora biti sigurno mjesto, ni u kojem slučaju ovisno o kretanju na tržištu kapitala. Dobri su, recimo, štedni računi visokog prinosa ili novčani fondovi. Kad je riječ o štednji koja nije hitne prirode, u obzir dolaze i manje likvidna ulaganja, kao što je oročena štednja.
0:17 Samo krenite već jednom!
Kratkoročan hitni fond ono je što bi se u modnom svijetu zvalo “must-have” – što jednostavno morate imati. Upravo vas on može spasiti od duga na kreditnim karticama koji otplaćujete uz visoke kamate, u slučaju da vam pukne zub, da imate poplavu u podrumu ili da vam se parketi podignu zbog izlijevanja vode.
0:29 Raspitajte se i usporedite ponudu konkurencije
Proučite ponudu banaka i novčanih fondova te usporedite kamate i prinose, kao i rokove oročenja za koje se može dobiti određena kamata. Također provjerite minimalne iznose štednje, odnosno ulaganja.
0:03 Dodatni impuls – automatizirajte štednju!
Onima koji imaju problema sa štednjom preporučuje se ugovoriti trajni nalog, automatsko prebacivanja novca na štedni račun.
http://www.earn-easy.ws/