Preveliki dug

Predvidio je veliku ekonomsku krizu, a sada najavljuje novi krah

Foto: Dusko Marusic/PIXSELL
Predvidio je veliku ekonomsku krizu, a sada najavljuje novi krah
11.08.2017.
u 10:32
Keen kaže kako krizu u Velikoj Britaniji nije izazvala potrošnja vlade
Pogledaj originalni članak

Steve Keen, ekonomist sa Sveučilišta Kingston u Londonu, bio je jedan od stručnjaka koji je predvidio veliku svjetsku ekonomsku krizu, piše Reuters.

Keen ima nove crne prognoze i za to krivi preveliki privatni dug, ali i upozorava na Kinu koja ima produženi kredit s godišnjom stopom od oko 25 posto.

– Još jedna financijska kriza mogla da bi biti vrlo blizu ako se ne usvoji znatno drukčiji pristup. Previše smo usredotočeni na državni dug, ali pravi je problem onaj privatni – rekao je Keen.

Dodao je kako krizu u Velikoj Britaniji nije izazvala potrošnja vlade.

– To je apsurd. To bi tehnički značilo da je vladina potrošnja u Velikoj Britaniji izazvala financijsku krizu u SAD-u, što je čista glupost. Taj pristup donio nam je štednju posljednjih deset godina, što je samo dodatno oslabilo ekonomiju – poručuje Steve Keen.

Ovaj put krizu predviđa zbog takozvanih "zombi ekonomija".

– Glavni razlog za zabrinutost jest ono što ja zovem"zombi" ekonomijama, kao što su Australija, Belgija, Kina, Kanada i Južna Koreja, koje su izbjegle prošlu krizu pozajmicama. One sada imaju veći teret duga s kojim se moraju suočiti kada stigne sljedeća kriza, što bi moglo biti između 2017. i 2020. godine – kazao je Keen.

– Kina je poseban slučaj, kaže Keen te dodaje kako ona ima produženi kredit s godišnjom stopom oko 25 posto.

– S dugom privatnog sektora koji prelazi 200 posto BDP-a, najviše sliči prezaduženim ekonomijama Irske i Španjolske prije 2008. godine – zaključuje ekonomist.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

DU
Deleted user
11:27 11.08.2017.

Što je banke su se previše zadužile pa ovaj opet predviđa krizu. Usput za krizu okrivljuje građane a ne države ni njene vlade. Banke se ne bi zadužile toliko da im to država nije dopustila. Ali kada država bankarskom sektoru služi kao neiscrpan izvor svježeg novca onda banke mogu raditi što hoće. Na kraju dolaze Ekonomski " stručnjaci " poput ovoga da unaprijed operu ruke debelim bankarima sa njihovim jahtama od milijardu eura i skupim autima od milijun eura.

Avatar Apsalar
Apsalar
11:40 11.08.2017.

E zato NE porezu na nekretnine! ... a ostalo... tko nema što izgubiti ne nervira se... većina u Hrvatskoj i nema što izgubiti.

PR
prajdali100
13:28 11.08.2017.

Banke su drzave u drzavi.Kod nas rade sto god hoce........