10 odabranih artikala

Što čeka građane? Pogledajte koliko će eura koštati košarica od 188,20 kuna

Foto: Slaven Branislav Babic/PIXSELL
Inflacija u Hrvatskoj na rekordnih 10,8 posto
Foto: Emica Elvedji/PIXSELL
Ilustracija za potrošačku košaricu
Foto: VL
13.07.2022.
u 07:33
Na 5 kn je svejedno je li paritet 7,53 ili 7,53450, no što kad roba košta puno više?
Pogledaj originalni članak

Za 10 odabranih artikala u potrošačkoj košarici u utorak smo platili 188,20 kuna, a s utvrđenim paritetom od 7,53450 kuna za 1 euro, ista bi košarica po iskazivanju dvojnih cijena od 5. rujna te s potpunim prelaskom na euro početkom iduće godine trebala stajati 24,96 eura.

No samo ako cijene koje su u utorak vrijedile u zagrebačkim prodavaonicama – a mi smo obišli Interspar, Lidl i Konzum – ostanu iste i u sljedećem razdoblju, što je, kako nam kažu i trgovci i dobavljači, nemoguće.

Cijene se i dalje mijenjaju svakodnevno tako da su jedini korektiv potrošači koji više nego ikad gledaju i znaju gdje je što jeftinije te sve više kupuju robne marke trgovaca. U našoj "miješanoj" košarici Franckovu kavu (400 g) platili smo 39,99 kuna, a po eurskom bi cjeniku stajala 5,30 eura. S čestim akcijama za 29,99 kuna, stajala bi pak 3,98 eura. Ili zaokruženih 4 eura, pitali smo neke trgovce.

Foto: VL

Predsjednik prave NTL-a Martin Evačić, ujedno i predsjednik Udruženja trgovaca pri HUP-u, kaže kako su oni s dobavljačem softvera dogovorili preračunavanje svih znamenki utvrđenog tečaja kako ne bi bilo pritužbi kupaca.

– Kad je riječ o cijeni od 5 kuna, na neki je način svejedno je li tečaj 7,53 ili 7,53450 za 1 euro, no ako roba košta nekoliko tisuća kuna ili kupujete automobil, razlika može biti i tisuću-dvije – rekao je Evačić.

Nakon što su iz potrošačkih udruga iznijeli stav kako su oni sami protiv "crnih lista" onih koji budu lovili u mutnom jer riskiraju tužbe, iz Ministarstva gospodarstva u suradnji s Koordinacijskim odborom za prilagodbu gospodarstva i zaštitu potrošača uspostavili su Etički kodeks kao jedan od mehanizama koji će pridonijeti stvaranju sigurnog okruženja za potrošače te omogućiti pouzdano i transparentno uvođenje eura u RH.

– Trgovci su svakako pod najvećim povećalom. Smatram da će 99% trgovaca potpisati Kodeks – rekao je Evačić. 

Guverner HNB-a Boris Vujčić povodom odluke Vijeća EU-a o pridruživanju Hrvatske europodručju

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 33

ST
stefj
07:52 13.07.2022.

Opet taj fokus na zaokruživanje... Nije problem što će se cijene zaokružiti, pa već dugo vam u EU ne vraćaju cente, sve se zaokružuje, neće biti neke velike razlike niti kod nas. Problem je što će cijene do prelaska u euro otići još gore, nekih 20-30%... A tko je kriv? Tu stvarno Hrvatska nije ništa kriva, krive su izuzetno loše odluke EU-a, prvenstveno Njemačke... Pogledajte npr. samo to da je cijena plina u EU 8 puta skuplja nego u SAD-u, cijene hrane ili goriva su isto više... EU sve više tone, a mi smo na dnu tog EU-a...

5S
505.scrtom
09:03 13.07.2022.

kako će bit zabavno kada će se šokirati oni sa 700-800 eura male plaće, kada za malo veću kupovinu na prehrani potroše tek tako 100 eura koja nije niti za deset dana dovoljna

DU
Deleted user
09:58 13.07.2022.

Sjećam se kako je to bilo u Njemačkoj. Primjerice kava je koštla 2 DM, nakon nekog vremena je koštala 2 EUR-a. Slično je bilo i s plaćama i s ostalim cijenama. Da li će biti bolje ili lošije zavisi od državne politike. Najteže će biti umorevljenicima. Samo lud može vjerovati da će mirovine biti usklađene s inflacijom, konverzijom i ostalim aparatom koji ima svrhu oduzeti što više teško zarađenog novca. Živi bili pa vidjeli.