žrtve krize

Svaki četvrti mladi čovjek na svijetu je bez posla i bez nade

Foto: Reuters/PIXSELL
Svaki četvrti mladi čovjek na svijetu je bez posla i bez nade
10.05.2013.
u 07:34
Gdje je rješenje? U njemačkom i austrijskom modelu jer tamo ne radi samo 4 posto mladih koji su završili školovanje
Pogledaj originalni članak

Mladi su najveće žrtve dugogodišnje ekonomske krize. Prema analizi uglednog britanskog lista Economist, diljem svijeta posao danas nema svaki četvrti mladi čovjek u dobi od 15 do 24 godine koji je završio školovanje. Economist procjenjuje da danas ne radi i ne studira gotovo 290 milijuna mladih ljudi, što je 25 posto cjelokupne populacije mladih u navedenoj dobi. Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) računa da čak 26 milijuna mladih u bogatim državama nisu zaposleni, ne školuju se niti su na profesionalnoj obuci. Prema podacima Svjetske banke, neaktivno je više od 260 milijuna mladih u zemljama u razvoju.

Nužne hitne mjere

Stoga se sve glasnije govori o uništenoj generaciji mladih rođenih između 1989. i 1998. Puno bolja situacija nije ni s mladima od 25 do 29 godina. Situacija je osobito dramatična u zemljama Europske unije gdje u južnim, mediteranskim zemljama mladi mogu samo sanjati zaposlenje. Predsjednik Europske komisije José Manuel Barroso prošloga je tjedna istaknuo da EU mora hitno početi rješavati ovaj problem.

– Moramo nastaviti s politikom zdravih javnih financija, moramo provesti strukturne reforme i imati mjere za poticanje rasta, ponajviše kako bismo pokušali riješiti hitno i dramatično pitanje nezaposlenosti, posebice nezaposlenosti mladih – kazao je Barroso.

Rješenje problema

A gdje se može tražiti moguće rješenje problema nezaposlenih mladih? Zemlje s najnižim stopama nezaposlenih mladih osoba – ispod 4 posto – Njemačka su i Austrija. Ove dvije zemlje imaju iznimno blizak odnos između sustava obrazovanja i tržišta rada, odnosno gospodarstva. Njemačka i Austrija imaju dugu tradiciju visoke kvalitete strukovnog obrazovanja, što je u posljednjih nekoliko godina pomoglo smanjiti nezaposlenost mladih unatoč tek skromnom ekonomskom rastu nakon što su izišle iz recesije. Zemlje s visokom nezaposlenosti mladih – Španjolska, Grčka, Portugal, Hrvatska.... – nemaju gotovo nikakvu povezanost sustava obrazovanja sa stvarnim potrebama na tržištu rada.

>>'Ništa pozitivno ne vidim u ovoj zemlji. Pokupit ću stvari i otići'

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.