Gospodarska kriza koja već pet godina trese svijet globalnoj je ekonomiji napravila štetu od 8,3 bilijuna eura – 8,300.000,000.000 eura! Drugim riječima – svaki od 6,91 milijarde stanovnika zemaljske kugle u krizi je izgubio točno tisuću i dvjesto eura, pokazuje studija koju su za njemački list Die Welt napravili DZ Bank i Berenberg Bank.
– Od financijske i dužničke krize najviše je stradala eurozona – komentirao je Stefan Bielmeier, glavni ekonomist DZ Bank. Šteta za 17 članica EU koje imaju euro procijenjena je na 3,25 bilijuna eura. Jedna od najvećih gubitnica u ovoj financijskoj krizi, iako se stalno govori da je njome profitirala, jest Njemačka. Šteta za njemačko gospodarstvo učinjena od 2008. godine procijenjena je na 496 milijardi eura, što je gotovo petina njemačkog BDP-a. Odnosno, svaki Nijemac je u krizi izgubio oko 6000 eura. Njemačka kao zemlja orijentirana na izvoz jako ovisi o globalnom gospodarstvu, a najviše ju je pogodio manjak narudžbi iz SAD-a 2009. godine.
Američko gospodarstvo izgubilo je u pet godina krize 1,3 bilijuna eura, što čini oko 11 posto njegova lanjskog BDP-a. Svaki je Amerikanac tako u krizi koju je izazvao kolaps američkog bankarskog sustava platio oko 4100 eura. Jedna od najbolnijih posljedica globalne financijske krize je eksplozija javnog duga u gotovo svim zemljama svijeta.
– Eksplozija duga najviše se može pripisati tome što su Sjedinjene Države katastrofalno reagirale na teškoće u Lehman Brothersu, što je izazvalo najveću krizu nakon 1929. godine – kazao je za Welt Holger Schmieding, glavni ekonomist Berenberg Bank.