U svježem planinskom zraku švicarskog Davosa od danas do 24. siječnja uživat će 2500 vođa iz svijeta, tu je 40-ak šefova država ili vlada, lideri biznisa, nevladinih udruga, kulture, sudjelujući na tradicionalnom Svjetskom ekonomskom forumu. Raspravljat će o kriznim političkim situacijama, od Ukrajine do tzv. Islamske države. Ukrajinski predsjednik Petro Porošenko dolazi s teretom ukrajinskog duga. Pariški masakr novinara satiričkog lista Charlie Hebdo bit će tema bivšeg britanskog premijera Tonyja Blaira, a političke i intelektualne zvijezde pokušat će smisliti i kako se vlade trebaju nositi s izazovima klimatskih promjena.
Vječita tema – Grexit
O tome će govoriti Al Gore, zaštitni znak rasprave o globalnom zatopljenju, te pop-zvijezda Pharrell Williams, koji pjeva hit “Happy”, ali je i kreativni direktor kompanije Bionic Yarn, koja od upotrijebljene plastike proizvodi tkaninu. O situaciji na Bliskom istoku nakon uspostave tzv. Islamske države razgovarat će i lideri tih zemalja, Iraka, Jordana, Egipta, te autonomne regije Kurdistana. Kolika je korist od redovitih okupljanja elite u Alpama, možda govori i to što lani u siječnju nitko nije predvidio nijedan od najvažnijih događaja, od pada cijena nafte do uspostave kalifata u Siriji i Iraku, pa niti ruske aneksije Krima koja je počela nekoliko tjedana nakon lanjskog skupa. U Davosu se nije posrećilo ni ekonomistu Nourielu Roubiniju, koji je postao poznat kao dr. Propast nakon što je predvidio američku krizu s hipotekarnim kreditima. Prije dvije godine najavio je izlazak Grčke iz eurozone u roku od godinu dana, “Grexit” se nije dogodio, ali o tome će se opet govoriti.
Pandemija i tehnologija
Među temama bit će i pitanje pandemija, jer na ebolu je svijet reagirao sporo, zatim je tu razvoj tehnologija koji će na podij dovesti lidere Facebooka, Googlea, Microsofta, bit će tu i osnivač kineske Alibabe Jack Ma. I u Davosu će se raspravljati o franku i središnjim bankama. Bill Gates bit će zvijezda rasprave o drastičnom rastu nejednakosti, ne samo među zemljama, nego i daljnjem siromašenju siromašnih, a bogaćenju bogatih, baš kao da svijetom upravlja Superhik.
Tu se ne može ništa napraviti, to je univerzalni svemirski zakon. Tko ima imati će još više, tko ima malo uzeti će mu se i to. A u biti svi imaju iste šanse za imati ili ne imati. Radi se samo o koncertriranoj želji koju treba znati upotrijebiti.