Napokon dobre vijesti

Svjetska banka: Hrvatska polako izlazi iz krize

Foto: Anto Magzan/Pixsell
Foto: VL
11.07.2014.
u 16:55
Ima znakova da se konkurentni dio gospodarstva oporavlja. Problem je njegov malen udio u gospodarstvu
Pogledaj originalni članak

Premda je još prije nekoliko dana odlazeći predstavnik Svjetske banke u Hrvatskoj Hongjoo Hahn našem gospodarstvu davao prilično porazne ocjene, sad su iz iste institucije došle potpuno drukčije prognoze.

– Vidljivo je da Hrvatska polako izlazi iz krize. Prvi inicijalni pozitivni znakovi pojavili su se u prvom kvartalu – najavila je na predstavljanju ekonomskih pokazatelja regije i Hrvatske Sanja Madžarević Šujster, starija ekonomistica Svjetske banke za Hrvatsku. Osim što je po prvi put od 2009. pao broj nezaposlenih osoba, a da nije sezonske prirode, ekonomistica upućuje i na rast industrijske proizvodnje i izvoza u nekim granama u kojima ga nije bilo prethodnih godina, poput tekstilne industrije, što se odrazilo i na tržište rada.

– Ipak, u 2014. se nastavljaju recesijska kretanja, ali puno slabija nego prethodnih godina. Procedura prekomjernog deficita smanjit će hrvatske ranjivosti i biti znak investitorima da će se stabilnost održati – poručuje analitičarka. Drugu priliku za oporavak vidi u EU fondovima, a treća je poluga nastavak strukturnih reformi. Sva ta tri elementa mogla bi nam dogodine donijeti rast od najmanje jedan posto, vjeruju u Svjetskoj banci.

Prostora za pomake ima, kaže, i na prihodovnoj i na rashodovnoj strani; nužno je smanjiti troškove javne uprave koji su kod nas mnogo veći u usporedbi sa zemljama kojima konkuriramo, kao i troškovi zdravstva i izdvajanja za subvencije.

– Prihodovna strana može se pojačati izravnim porezima koje Hrvatska relativno malo prikuplja. Preporuka Vijeća Europe je uvođenje poreza na imovinu uz redefiniranje fragmentiranih nameta na lokalnoj i nacionalnoj razini – kaže S. Madžarević Šujster.

Istodobno, prognoza rasta BDP-a za preostalih deset “novih” članica EU je prosječnih 2,6 posto, što je gotovo dvostruko više nego lani kad je taj prosjek iznosio 1,4 posto. Dio uzroka našeg podbačaja treba tražiti i u fiskalnoj konsolidaciji koja kratkoročno negativno utječe na stopu rasta, što se dogodilo i članicama koje su u EU ušle u posljednjem krugu. No, dugoročno, tvrde u Svjetskoj banci, to bi trebala biti prilika za rast hrvatskog gospodarstva.

>> Milanović odgovorio Svjetskoj banci: Jedini naš interes je Hrvatska

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 13

ST
StrankaDemokratskihPromjena
17:05 11.07.2014.

bdp pada hrvatska izlazi iz krize a ja sam nikola tesla

IV
ivgreif
17:09 11.07.2014.

Kod nas ako i bude rasta bit će na nivou statističke greške 0.1, 0.2 posto. Nama treba rast od najmanje 3% da bi vraćali kamate na kredite, a taj rast s ovom vladom do kraja mandata nećemo vidjeti. Nema izlaska iz krize, ima samo životarenja i prodavanje magle vladajućih da zadobe povjerenje građana za novi mandat! Četiri godine s Muljanovićem će biti bačene u vjetar!

Avatar _Hedon_
_Hedon_
17:09 11.07.2014.

Ja jučer vidio Elvisa. Elvis je živ!