Čak 186 zemalja članica Svjetske banka dogovorilo se da će povećati kapital te banke i glasačka prava zemalja u razvoju i tranziciji. Među tim zemljama u nedjelju je na sastanku razvojnog odbora u Washingtonu bilo i hrvatsko izaslanstvo - ministar financija i potpredsjednik Vlade Ivan Šuker te zamjenik guvernera HNB-a Boris Vujčić.
Temeljni kapital banke povećat će se za 86,2 milijardi dolara, a riječ je o prvom povećanju kapitala u posljednjih 20 godina. Predsjednik Svjetske banke Robert Zoellick zahvalio je svim sudionicima razvojnog odbora na povjerenju te dodao kako se dodatni kapital može primijeniti za otvaranje radnih mjesta i zaštitu najranjivijih ulaganjem u infrastrukturu, mala i srednja poduzeća te u mreže sigurnosti. Zoellick se nada i da će zemlje u razvoju postići jednakost s razvijenim zemljama u Svjetskoj banci.
Naime, reforma glasačkih prava donijela je 3,13 posto povećanja zemljama u razvoju pa one sada imaju 47,19 posto udjela u glasačkim pravima u Banci.
U strategiji Svjetske banke za razdoblje nakon krize predviđa se usredotočenje na područja u kojima se može dodati najviše vrijednosti, posebno na siromašne i ranjive zemlje te stvaranje uvjeta za rast s posebnim naglaskom na poljoprivredu i infrastrukturu. Također, tu su i jačanje upravljanja i borbe protiv korupcije, priprema za krizne situacije, promicanje globalnog kolektivnog djelovanja na pitanjima od klimatskih promjena i trgovina, do poljoprivrede, sigurnosti hrane, energije, vode i zdravlja.
Američki ministar financija Timothy Geithner rekao je da je ponosan na dogovor o povećanju kapitala i reformu Svjetske banke.
Svijetski kriminalci Br. 1 ........... !!!!!!!!!!!!!!!