otplata kredita

Tečaj koji banka izabere dužniku znači velike razlike u otplati

Foto: Ivo Čagalj/Pixsell
Tečaj koji banka izabere dužniku znači velike razlike u otplati
12.08.2010.
u 08:00
Zaba koristi srednji tečaj HNB-a, kao i RBA i HPB. Svoj srednji tečaj primjenjuju Erste, PBZ i Hypo banka te Splitska - prodajni.
Pogledaj originalni članak

Oscilacije službenog tečaja korisnicima kredita vezanih uz strane valute tijekom godina otplate dugoročnih kredita donesu dosta muke, no postoji i “podskup” problema - tečaj koji banka primjenjuje u obračunu rate svaki mjesec. Dok je većina banaka unificirala izračun i rabi srednji tečaj Hrvatske narodne banke, neke još koriste vlastiti tečaj, često na štetu klijenta.

Nepovoljan prodajni tečaj

Korisnik stambenog kredita Splitske banke u švicarskim francima (podaci poznati redakciji) napravio je i vlastitu projekciju štete koju snose klijenti i profita koji banka ostvaruje u tom segmentu.

- Splitska banka jedina ratu zaračunava prema prodajnom tečaju, a kredit, unatoč molbama, obračunava 10. u mjesecu, na dan kad je “spread” uvijek najviši. Kad sam podigao kredit, tečaj švicarskog franka bio je 4,713. Znači, osim što je od tada narastao za čak 17 posto, podigli su i kamate sa 4,2 na 6,4 posto. Sve to još im nije dovoljno, nego potkradaju i na svom subjektivnom spreadu - revoltiran je dužnik, čija je rata kredita nešto veća od 1000 franaka, a zbog tečajnih oscilacija u prvih deset dana, računa da je platio 70 kuna više nego što je trebao.

- Recimo ugrubo; ako imaju 30 tisuća klijenata s kreditom u švicarcima i u prosjeku na tečaju dobiju 50 kuna, to je 1,5 milijuna kuna mjesečno, a godišnje 18 milijuna kuna.

Jasno, njegova je računica aproksimativa i gruba, no lako bi mogla biti i točna. Kredit bi rado zatvorio da banka ne zaračunava naknadu od čak četiri posto, a toliko, kaže, iz principa ne želi platiti.

U Splitskoj banci potvrđuju da mjesečnu obvezu računaju po prodajnom tečaju, no kažu da postoji i dio kredita za koji je ugovoren srednji tečaj, ali ne preciziraju koji dio. Što se tiče datuma plaćanja rate, ističu da ga klijent može odabrati s obzirom na isplatu plaće, od prvog do petnaestog u mjesecu. Nije poznato bira li klijent i datum kad se formira rata ili samo datum kad će je platiti.

Različit odabir

Zagrebačka banka anuitete kredita vezanih uz inozemnu valutu veže uz srednji tečaj HNB-a, kao i RBA i HPB. No, Erste banka primjenjuje svoj srednji tečaj koji vrijedi na dan plaćanja, a rate im dospijevaju fiksno, svakog 1. u mjesecu. Vlastiti srednji tečaj koriste i PBZ i Hypo banka, koja za kredite odobrene prije te odluke, srednji tečaj HNB-a.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

OB
-obrisani-
09:43 12.08.2010.

Sve banke u hrvatskoj su lihvarske,,,ko god digne kredit na bilo koji iznos uvijek vraća duplo,tj ako dignete 10.000 eura banci ćete vratit 20.000 tisuća eura bez obzira dali kredit vraćate na 5-10 ili 20 godina ,tako da su kamate 100%

LI
lietuva
10:08 12.08.2010.

Vlastiti srednji tečaj poslovne banke je totalni nonsens! Srednji tečaj određuje HNB kao polaznu točku prema kojoj poslovne banke određuju prodajni i kupovni tečaj.

SZ
satan_zagorski
11:54 12.08.2010.

i onda netko tvrdi da tu bankarsku gamad ne treba oporezivat