U Abu Dhabiju, u Perzijskom zaljevu, tvrtka Tehnix iz Donjeg Kraljevca gradit će tvornicu. Već je određeno i zemljište na obali na koju treba navoziti tone i tone pijeska.
Izrađuju se i projekti, kaže direktor i vlasnik Đuro Horvat, koji se sa sajma industrije obnovljivih izvora energije i zaštite okoliša održanom u glavnom gradu Ujedinjenih Arapskih Emirata vratio s ugovorima vrijednima 5,5 milijuna eura. I da, s najavom o gradnji tvornice.
Prednost domaćima
– Pet smo godina pripremali taj projekt jer je ulazak na to tržište mukotrpan posao. Treba imati jako dobar projekt i dobre poslovne partnere da biste ušli u igru. Ujedinjeni Arapski Emirati prednost na natječajima daju domaćim tvrtkama pa smo prema njihovim zakonima i normama osnovali joint venture tvrtku Tehnix-Abu Dhabi Emirates. Gradit ćemo i tvornicu u koju ćemo uložiti oko dva milijuna eura – kaže Đuro Horvat. Na sajmu su ugovorili izradu dviju linija za sortiranje i obradu miješanog komunalnog otpada za komunalnu službu Abu Dhabija.
– To je prekrasna bogata zemlja koja je problem zbrinjavanja otpada odlučila riješiti na suvremen način, sortiranjem i recikliranjem. Tu smo uskočili mi sa svojim znanjem i iskustvom. Na sajmu su bili svjetski lideri, među kojima i glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon, šeik Mohammed, vodeći ljudi iz industrije, znanstvenici i investitori. Zajednički je zaključak da je otpad potencijalna sirovina i izvor energije čijim se iskorištavanjem stvaraju nove vrijednosti i čuva okoliš – ističe Horvat, kojemu je Hrvatsko udruženje menadžera i poduzetnika u studenom dodijelilo nagradu za životno djelo zbog doprinosa razvoju tehnologija i patenata u proizvodnji specijaliziranih strojeva i uređaja za reciklažu komunalnog otpada, zaštitu voda i okoliša te razvoju ekološke industrije u Hrvatskoj.
Nakon Tehnixa s 300 zaposlenih u rodnom Donjem Kraljevcu u Međimurju, osnovao je tvrtke i u Mađarskoj, Rumunjskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini, a sad i u UAE-u, otvorivši vrata prema drugim bogatim drža.vama na Arapskom poluotoku.
Kontejner kao vrtić
– Imamo već upite iz Katara. Sad nam je glavni cilj u Abu Dhabiju sagraditi proizvodni pogon. Pođe li sve po planu, bit će dovršen za godinu dana ili najviše dvije – najavljuje Horvat.
Jedan su od inovativnih proizvoda Tehnixa i kontejneri čijim se spajanjem može dobiti udoban i prostran dječji vrtić za koji ne treba građevinska, nego samo lokacijska dozvola. To je rješenje za sela s manje od 40 djece, ali i za gradove u kojima nema dovoljno vrtića. Prvi takav mobilni vrtić prodali su u Luksemburgu, no u Hrvatskoj zasad nema većeg interesa.
Hr vlada je uložila ogromne novce ,kako bi Horvat uspio