Uvoz goveđeg mesa na najvišim je razinama u povijesti Hrvatske te i dalje raste.
Proizvodnja nikad manja
U prvih sedam mjeseci uvezeno je 4808 tona teletine i junetine, čak 310 posto više nego lani u tom razdoblju! U devet mjeseci 2009. godine ta se brojka pak popela na više od 7000, a sa smrznutim mesom za mesoprerađivače i 9011 tona, što je više od četvrtine ukupne domaće proizvodnje junadi.
A ona i dalje pada – između 10 i 15 posto, dok je prodaja zbog enormnog uvoza potpuno zaustavljena, upozoravaju iz Udruge za tov i uzgoj junadi Baby Beef, tražeći od resornog ministra Petra Čobankovića momentalnu zabranu uvoza te da poduzme sve kako bi im se za izvoz otvorila tržišta BiH i Italije. U suprotnom, tvrdi predsjednik udruge Toni Raič, osim s problemom oko otkupa kukuruza, država bi se u kratkom vremenu mogla suočiti i s interventnim otkupom neprodane junadi.
- Raičeve tvrdnje su licemjerne, to više što većina iz Baby Beefa proizvodnju tovne junadi temelji na uvoznoj teladi, dok druge uvoznike prozivaju - kaže Mladen Pavić, glasnogovornik resornog ministarstva, ističući kako smo s mesnim prerađevinama u vanjskotrgovinskom suficitu 16 milijuna dolara.
- No, činjenica je da je domaća proizvodnja trenutačno manja nego što je prije 20-ak godina iznosio izvoz. Nitko ne vodi računa da je u stočarstvu spas i za ostale grane poljoprivrede - kaže Zvonimir Nemet. - Prinosi kukuruza ove su godine iznimno visoki, a kako su silosi puni neprodane pšenice, nema se kamo s njime.
Bez poticaja u 2009. godini
- U normalna vremena mogli bismo otkupiti i milijun tona, no zbog nedostatka obrtnih sredstava, čemu je “kumovala” i neisplata poticaja za tovnu junad, i kukuruz će, kao i pšenica, ostati neprodan - objašnjava. Računa se da bi, uz isplatu poticaja za prvo polugodište od 75 mil. kuna, tovitelji mogli otkupiti oko 400.000 tona kukuruza. No, još je prepreka koje treba riješiti.
Do kraja 2007. godine sagrađeno je i rekonstruirano samo 750 farmi umjesto 7428 planiranih. Bolje dane stočarima jamčilo bi, tvrdi, i reprogramiranje kredita, usmjerenija proizvodnja te izmjene pregovaračkih stajališta s EU za poljoprivredu, kojima bi se govedarstvo RH stavilo u prvi plan.
U sedam mjeseci uvezli 310 posto više junetine
FOTO Čudo u Los Angelesu: Sve okolo je spaljena zemlja, ali ova kuća stoji netaknuta
"Čini se kao da je atomska bomba pala na ova područja. Ne očekujem dobre vijesti", rekao je lokalni šerif na konferenciji za medije
Skandal na pomolu: Hrvatska bi trebala igrati na terenu koji nosi ime po ratnom zločincu
Hrvatska je zbog njega u prosincu blokirala pristupne pregovore Crne Gore s Europskom unijom, a hrvatski vaterpolisti ondje ne igraju od 2021. godine, kada je bazen promijenio ime
SAD uveo sankcije Naftnoj industriji Srbije: 'Gazprom Neft posjeduje 50 posto'
- Sjedinjene Države blisko surađuju s Hrvatskom kako bi ublažile utjecaj ovih američkih sankcija na JANAF ili druge hrvatske tvrtke i osigurale da ti postupci ne ugroze regionalnu energetsku sigurnost - kazala je Nathalie Rayes
Planirate skijanje? Ovo su najbolja europska skijališta za svaki budžet
Dječja perspektiva mirovine: „Umirovljenik si kad tražiš naočale po kući, a na glavi su ti“
Osnovno pitanje je sto radi drzavna inspekcija koja odobrava takav uvoz. Da ne bude zabune, uvozi se meso pri kraju vijeka uporabe a cesto puta i starije ... I odakle taj uvoz dolazi. Kladio bi se da se radi o uvozu iz BIH ... Oklada u 1.000.000.000 EUR!