Premda je u prethodnom desetljeću bila na povijesno najvišim razinama, cijena nafte u posljednja se tri mjeseca sunovratila čak 20 posto. Prema posljednjim podacima s Bloomberga, trenutačno iznosi 85,82 dolara po barelu. U lipnju je pak bila 107 dolara.
Analitičari podsjećaju da cijena goriva i ostalih roba kojima se trguje na burzi ima obrnuto proporcionalno kretanje u odnosu na cijenu američkog dolara kojim se plaća. A dolar posljednjih mjeseci, s objavom podataka o oporavku američkog gospodarstva i tržišta rada, konstantno jača. No, dok je dolar promijenio vrijednost za oko deset posto, pad cijena nafte je dvostruko veći. Na vrijednost je ponešto utjecala i potražnja koja je, primjerice, u Kini pala zbog nižeg gospodarskog rasta od očekivanog, što se dosta osjeti jer su oni velik potrošač.
Spor oporavak u Europi također smanjuje potražnju, no to se reflektira na globalnoj razini, ali ne i na cijenama nafte u Europi u kojoj je prevladavajuća valuta euro, kojemu vrijednost pada. Ipak, većina stručnjaka slaže se da je posrijedi kratkoročan trend koji može potrajati još najviše nekoliko mjeseci; dugoročno će cijena nafte opet rasti.
Da,primjetili smo to na cijeni benzina.