Najnovija presuda Suda EU

Udruga Franak: Ovo je najjača presuda o ništetnosti CHF ugovora dosad

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zagreb: Prosvjed i obraćanje medijima Udruge Franak u parku Zrinjevac
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zagreb: Udruga Franak upozorova preko plakata
Foto: Sanjin Strukic/PIXSELL
Zagreb: Udruga Franak na konferenciji o pravima korisnika konvertiranih kredita
08.09.2022.
u 23:51
U poljskim je slučajevima Sud EU ustvrdio da nacionalni sud mora u slučaju ništetnosti valutne klauzule suditi ništetnost cijelog ugovora na zahtjev potrošača i da se ne može umjesto valutne klauzule primjenjivati za obračun otplate iznos koji je realiziran u domaćoj valuti, osim ako to potrošaču odgovara
Pogledaj originalni članak

Sud EU ponovo je stao na stranu potrošača, u nekoliko poljskih parnica u kojima je postavljeno prethodno pitanje vezano uz ništetnost cijelih ugovora o kreditu u slučaju ništetnosti valutne klauzule! Prema procjeni Udruge Franak, ovo je najjača presuda u smjeru ništetnosti CHF ugovora dosad.

- Ta presuda po poljskim ugovorima o kreditu, ukratko, znači da nacionalni sud mora u slučaju ništetnosti valutne klauzule suditi ništetnost cijelog ugovora na zahtjev potrošača i da se ne može umjesto valutne klauzule primjenjivati za obračun otplate iznos koji je realiziran u domaćoj valuti, osim ako to potrošaču odgovara. Posljedica ništetnosti ugovora jest da potrošač i banka moraju vratiti jedni drugima sve što su dobili, a banka mora platiti na svaki naplaćeni anuitet još i zateznu kamatu – komentirao je Goran Aleksić koordinator ekonomsko-pravnog tima Udruge Franak.

Aleksić pojašnjava da ovu presudu mora poštovati i Vrhovni sud RH.

- Ona je kompilacija već donesenih sličnih presuda Suda EU, C-70/17 i C-118/17, ali bih rekao da je ova najsvježija istodobno i najjasnija i potpuno nedvojbena. Ne znam pomoću kojih trikova bi naš Vrhovni sud mogao izbjeći potvrdu ništetnosti ugovora po reviziji Rev-259/22 koju mora riješiti ove godine, u kojoj se banka žalila na utvrđenu ništetnost ugovora. Sud EU tom je presudom potpuno olakšao posao našim sucima koji de facto ne moraju uopće razmišljati kakvu odluku donijeti, budući da je Sud EU ovaj put bio decidirano nedvojben i nije ostavio prostora za drugačija tumačenja – uvjeren je Aleksić.

U tumačenju prethodnih pitanja u odluci Suda o spojenim predmetima C-80/21 do C-82/21, stoji, između ostalog: Iz svih prethodnih razmatranja proizlazi da članak 6. stavak 1. i članak 7. stavak 1. Direktive 93/13 treba tumačiti na način da im se protivi nacionalna sudska praksa prema kojoj nacionalni sud, nakon što utvrdi ništavost nepoštene odredbe ugovora sklopljenog između potrošača i prodavatelja robe ili pružatelja usluga koja taj ugovor čini ništavim u cijelosti, ništavu odredbu može zamijeniti, bilo tumačenjem izjava volje ugovornih strana, kako bi se izbjeglo utvrđenje ništavosti navedenog ugovora, ili dispozitivnom odredbom nacionalnog prava, čak i ako je potrošač bio obaviješten o posljedicama ništavosti tog ugovora te ih je prihvatio. Usto, sud koji je uputio zahtjev navodi da nacionalna sudska praksa i pravna znanost smatraju da, u slučaju utvrđenja ništavosti ugovora, pravo banke na trenutačni povrat iznosa kredita počinje proizvoditi učinke tek od trenutka u kojem je korisnik kredita konačno odlučio prihvatiti učinke ništavosti ugovora o kreditu. Iz toga proizlazi da bi, de facto, pravo potrošača na povrat neosnovano ispunjene činidbe na

temelju ništavog ugovora o kreditu trebalo smatrati, barem djelomično, zastarjelim, dok to načelno ne bi bio slučaj s istovrsnim pravom banke. Takva bi situacija za potrošače bila osobito štetna, ne bi im pružala jamstva propisana Direktivom 93/13 te bi bila u suprotnosti s načelom ekvivalentnosti.

Ovo je poveznica na presudu. 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 33

KO
koraknaprijed
03:34 09.09.2022.

O kakve koristi tu ima za prevarene duznike u Hrvatskoj? NIKAKVE,banke su ne dodirljiva koznostra.

GE
geler203
08:30 09.09.2022.

Ništa od toga i ne prenosivo na praksu drugih zemalja dok to isto i konačno ne učini Njemačka, Francuska ili Španjolska.

DU
Deleted user
22:01 09.09.2022.

Najvece bogatstvo nije novac, nisu luksuzni automobili niti provodi znabljne, orgije! , najvece bogatsvo je zdtav razum I obrazovanje! Nazalost u Hrvatskoj Kriminalcii, lopovi, prevaranti su uzor, a kad zatreba onda se sjete Nikole Tesle, kao ljudi u Europi I ostalm svijete su naivni I glupi I ne kuze sta se dogadja u Hrvatskoj! Mislim Da je vrijeme da se Hrvatska probudi, ustane I suoci sa stvatnoscu! Prestanite zivjeti u filmu zivite. Lako je bjezati od odgovornosti, Moje osobno Misljenje je da Hrvatskom narodu treba uvesti, odgoj, discipinu, prinudno obrazovanje najmanje 50 godina ako zele sacuvati nacionalni opstanak!