Forum

Ulagači moraju imati sve informacije, inače odlaze drugima

Foto: 'Grgo Jelavic/PIXSELL'
Ulagači moraju imati sve informacije, inače odlaze drugima
07.04.2011.
u 08:30
Uklanjanje korupcije, raznih nameta i administrativnih prepreka neke su od preporuka za bolju ulagačku klimu
Pogledaj originalni članak

Na dvodnevnom skupu u Dubrovniku organiziranom u spomen na preminulog američkog ministra trgovine Rona Browna, koji je prije 15 godina sa skupinom američkih ulagača htio uspostaviti suradnju na hrvatskom tržištu, Borislav Škegro, prisjećajući se vremena otprije 15 godina kada je on bio potpredsjednik Vlade, kaže da je još ostao problem nerazumijevanja tržišnog gospodarstva i investicija.

Sadašnji potpredsjednik Vlade za investicije Domagoj Milošević ističe da se ubrzano radi na uklanjanju svih prepreka, a u tri mjeseca od kada je u Vladi i sam je poduzeo važne korake ne samo od razgovora s potencijalnim investitorima, nego i naporima u izmjeni zakona važnim za ulagače do uvjeravanja da lokalna razina ne može biti jača od države u prihvaćanju stranih ulagača. Zbog toga se, primjerice, radi na uvođenju mjere kojom sporovi države i lokalne razine više ne bi smjeli biti prepreka ulagačima.

– Daljnji interes za ulaganja u Hrvatsku iskazuje investicijska grupacija G2 te Guardian za proizvodnju stakla s kojima sam i obavio razgovor. Razgovarao sam i s Robertom Benmoscheom, jednim od najistaknutijih svjetskih biznismena koji već nekoliko godina živi u Dubrovniku i koji nema veći interes ulaganja u Hrvatsku, ali nam je važan promotor za strane ulagače – rekao je Milošević.

Na forumu su dane i konkretne preporuke za uklanjanje prepreka ulagačima, iako one nisu nepoznate, a odnose se na uklanjanje administrativnih prepreka, veću brzinu za ulagače kroz objedinjavanje u one stop shop, uklanjanje korupcije, raznih nameta. Veći napori usmjereni su perspektivnijim ulagačima, onima usmjerenima u istraživanje i razvoj. Varel Freeman iz Europske banke za obnovu i razvoj smatra da se regija mora brendirati i nametnuti ulagačima.

– Ulagači ne znaju mnogo o ovom dijelu svijeta i, da bi nešto doznali, moraju istraživati. Ako im informacije ne budu servirane i nametnute, prije će se okrenuti poznatim destinacijama kao što su Kina ili Brazil koje doživljavaju kao sigurne izvore profita – rekao je Freeman.

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.