fotonapon

Uskoro odluka o budućnosti europske solarne industrije

Foto: croenergo.eu
Uskoro odluka o budućnosti europske solarne industrije
19.07.2013.
u 16:15
Ovaj je tjedan više od 30 europskih tvrtki iz sektora fotonapona u Bruxellesu prisustvovalo raspravi pred Europskom komisijom u organizaciji Saveza za pristupačne solare (Alliance for Affordable Solar - AFASE).
Pogledaj originalni članak

Direktori kompanija članica AFASE-a pred Komisijom su detaljno predstavili razloge zbog kojih već sada carine na uvozne solare iz Kine utječu na otkazivanje narudžbi i smanjenje zaposlenosti što je u potpunosti u neskladu sa Komisijinim optimističnim idejama kako će fotonaponska industrija \"čudom\" stvoriti nova tržišta ili apsorbirati cijenu carina unatoč ekonomskoj krizi.

Pozivajući se na regulaciju Europske komisije o preliminarnim mjerama koja je objavljena 5. lipnja, Dennis Gieselaar, direktor nizozemskog Oskomera Solar Power Solutions i član Uprave AFASE-a, izjavio je: \"Komisija temelji svoje procjene na uzorku od samo sedam kompanija. Velika većina EU instalatera ne može apsorbirati nove carine, čak i pri trenutnoj stopi od 11.8%. Za većinu igrača u sektoru, dobit je pala znatno ispod 10%. Komisija je također pogriješila u tvrdnjama da će instalateri fotonaponskih instalacija jednostavno moći prijeći u druge sektore, kao što su instalacije vjetroelektrana. Naša industrija je profesionalna i specijalizirana, naša radna snaga ima poseban sustav obuke te se ne može prebacivati iz jednog u drugi sektor tek tako.\"

Kao primjer utjecaja preliminarnih carina, Gehrlicher Solar AG, jedna od najstarijih kompanija u solarnoj industriji i jedan od prvih članova AFASE-a, prošli je tjedan podnijela zahtjev za stečajem kao izravnu posljedicu uvođenja antidampinških carina na kineske module i povezanog pogoršanja uvjeta na tržištima diljem Europe.

Citirajući ovaj primjer, Thorsten Preugschas, predsjednik Uprave Soventixa i predsjednik AFASE-a, izjavio je: \"Došli smo u Bruxelles kako bi se izjasnili protiv nastavka ovih štetnih nameta jer oni dovode do kontrakcije tržišta i smanjuju veliki broj \"zelenih\" radnih mjesta diljem Europe. Već sada smo morali otpustiti radnike zbog rasta cijena, a od uvođenja preliminarnih carina znatno je pao i broj narudžbi. Možemo se samo nadati da će slučaj Gehrlicher Solara probuditi Europsku komisiju te da će ih današnje saslušanje uvjeriti kako ne trebaju mirno gledati propadanje naše industrije.\"

Ranije ove godine, studija koju je sastavio neovisni švicarski institut za istraživanja Prognos, naglasila je kako će uvođenje carina na bilo kojoj razini, automatski izazvati smanjenje narudžbi i gubitke radnih mjesta. Uvođenjem carina od 60% u sljedeće tri godine moglo bi biti izgubljeno čak 242 tisuće radnih mjesta diljem Europe, zaključuje se u studiji.

Zaključak saslušanja bio je kako carine uvode nesigurnost na tržište solarnih proizvoda kao cjelinu te kako bi Unija trebala usmjeriti razvoj svoje fotonaponske proizvodnje na inovativne, a ne jeftine proizvode budući da njima ne može konkurirati na svjetskom tržištu zbog nedovoljno razvijenih (velikih) proizvodnih kapaciteta.

Europska snaga leži upravo u dodanoj vrijednosti i pružanju novih rješenja, dodaju predstavnici solarnih kompanija koje su predstavile svoj slučaj Komisiji.

Cijeli tekst dostupan je u 9. broju NET-a, Nacionalnog energetskog tjednika, na linku. Također cijeli tjednik u e-izdanju možete preuzeti putem sljedećeg linka.

Pogledajte na vecernji.hr