Dun & Bradstreet

Vlada će se morati dodatno zadužiti zbog manjka investicija

Foto: Arhiva VL
Vlada će se morati dodatno zadužiti zbog manjka investicija
06.04.2010.
u 09:10
D&B smatra da je vanjski dug u 2009. godini iznosio 60 milijuna američkih dolara i očekuje njegovo povećanje u iduće dvije godine.
Pogledaj originalni članak

Bonitetna kuća Dun & Bradstreet dodjeljuje Hrvatskoj i dalje rejting DB3d, što je svrstava u zemlje s blagim rizikom poslovanja, piše u izdanju Dun & Bradstreetove mjesečne publikacije International Risk and Payment Review za tekući mjesec.

Prema D&B-ovim podacima, 23,5% plaćanja hrvatskih poduzeća stranim poduzećima kasnilo je više od 30 dana od ugovorenih rokova. 65% plaćanja izvršeno je u dogovorenom roku, dok je 8,9% plaćeno sa 60 ili više dana zakašnjenja od ugovorenog roka. 2,2% plaćanja kasni više od 120 dana. D&B i dalje preporučuje stranim investitorima da poslovanje s hrvatskim poduzećima osiguraju akreditivom. Zbog kreditne krize i smanjenja profitabilnosti poduzeća plaćanje stranim partnerima i dalje ostaje izazov za hrvatska poduzeća.

D&B navodi kako je eksterni rizik Hrvatske relativno visok zbog kroničnog fiskalnog deficita i deficita platne bilance koji moraju biti financirani iz godine u godinu, što povećava vanjsku zaduženost. D&B smatra da je vanjski dug u 2009. godini iznosio 60 milijuna američkih dolara i očekuje njegovo povećanje u iduće dvije godine.

D&B predviđa da izravne strane investicije neće unijeti dovoljno kapitala u državu te će se Vlada morati dodatno zadužiti. Ako se dogodi da stanje na svjetskom tržištu bude kao što je bilo krajem 2008. godine, Hrvatska će tada biti primorana tražiti MMF-ovu pomoć. Pomoć MFF-a znači dotok svježeg kapitala, ali uz određene uvijete kao što su stroža fiskalna konsolidacija koja će produljiti ekonomski pad.

Pozitivnim D&B ocjenjuje rizik konvertibilnosti koji ostaje i dalje nizak zbog intervencija HNB-a koji održava stabilnost kune u odnosu na euro.

Rejting se promijenio u šest država: Nizozemskoj, Čileu, Grčkoj, Islandu, Argentini i Guatemali.

U regiji i dalje najviši rejting ima Slovenija (DB2c), a slijede je Mađarska (DB3d), Albanija (DB4a), Makedonija (DB4b), Srbija (DB4d) i BiH (DB6a).

 

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 19

PI
Pippo9
16:34 06.04.2010.

nazalost dodatno zaduzenje je neizbejezno,ali kako se ranije navodilo,oporavak gospodarstva bi se trebalo ocekivati krajem ove godine.

OB
-obrisani-
09:38 06.04.2010.

60 milijuna duga...hej tib, daj otrebi krmelje, umij se i popi duplu kavu da se malo streznis, mozda ce onda ici lakse sa ciframa, hehehe! Da Hrvatska ima 60 milijuna dolara duga to bi vlada otplatila od dzeparca za reprezentaciju a drzavni rejting bi bio AAAAAAAAAAA+A+A+AAAA puta A na A-tu potenciju, hehehe!

Avatar comparator
comparator
12:43 06.04.2010.

Nema nam spasa. Vjerovat ću jedino vladi koja smanji proračun i odrekne se biti najveći poduzetnik .