Istraživanje

Vodnjan najuspješniji, Slavonija stvara 20% manje nego 1990.

Foto: Saša Miljević/Večernji list
Vodnjan najuspješniji, Slavonija stvara 20% manje nego 1990.
29.09.2010.
u 13:43
Istarski gradić lani je bio najuspješniji grad u Hrvatskoj po ekonomskoj efikasnosti gospodarstva, pokazuje studija koju je danas prezentirala udruga Razvojni forum Zagreb.
Pogledaj originalni članak

Vodnjan je prošle godine bio najuspješniji grad u Hrvatskoj po ekonomskoj efikasnosti gospodarstva, pokazuje studija koju je danas prezentirala udruga Razvojni forum Zagreb. Istarski je gradić lani bio čak 37,5 posto iznad hrvatskog prosjeka po efikasnosti gospodarstva, u analizi pet promatranih indikatora: efikasnosti poslovnih sredstava, usmjerenosti izvozu, profitabilnosti, proizvodnosti rada i investicija u dugotrajnu imovinu. U kategoriji velikih gradova (iznad 45.000 stanovnika), najuspješniji je Karlovac (37,1 posto iznad prosjeka RH).

- Treba istaknuti da je riječ o ekonomskoj efikasnosti na temelju pet indikatora, a ne razvijenosti gradova. Za razvijenost se gledaju i drugi parametri. Promatrano u razdoblju od kada provodimo znanstveno-istraživački projekt od 2004. do 2007., što je zorniji pokazatelj, najuspješniji grad je Rovinj s uspješnosti gospodarstva 28,5 posto iznad prosjeka države - kazao je voditelj istraživačkog tima Mato Crkvenac.

Prvi put je istraženo i kako hrvatsko gospodarstvo stoji u usporedbi sa 1990. predratnom godinom. Tako je 2005. apsolutna vrijednost proizvodnje (BDP) u istočnoj Hrvatskoj u odnosu na 1990. smanjena čak 19,8 posto.

- Slavonija je stvorila 20 posto manje, a Dalmacija gotovo 5 posto manje nego predratne 1990. godine. To su podaci koji nas moraju jako zabrinuti - kazao je Crkvenac.

U ukupnom hrvatskom gospodarstvu od 1990. do 2007. smanjio se udio primarnih djelatnosti s 13,06 na 6,06 posto, sekundarnih s 41,69 na 28,17 posto, a proizvodne djelatnosti smanjene su više od 11 posto - s 54,75 na 43,23 posto.

- Ovdje se radi o hrvatskom paradoksu! Najveći gubitnici hrvatske tranzicije i nove ekonomske politike su lokalne jedinice s jačom industrijskom i poljoprivrednom bazom, a rješavanje sadašnje krize ovisi prvenstveno o snazi realnog sektora. Formula spasa našega gospodarstva je ubrzati gospodarski rast i investicije, a istodobno usporiti rast deficita i duga. Bez toga nema zaokreta u Hrvatskoj - zaključio je Mato Crkvenac.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 12

KU
kukuriku
17:57 29.09.2010.

Bumbari iz Votercity-ja su od vajkada bili progresivni...

DU
Deleted user
14:57 29.09.2010.

što bi trebalo biti čudno da su najveći gubitnici tranzicijskog procesa onesredine sa najjačom industrijskom i poljpoprivrednom bazom?! pa smisao stvaranja nove hrvatske države od prijeratne SR Hrvatske, nije bilo popraviti ono što je u staroj SR Hrvatskoj bilo loše, nego se obračunati i osvetiti prethodnom sustavu koji je zbog nekoliko poslijeratnih tjedana 45\'-te, i naknadne nacionalizacije (kojom je najvećim dijelom bez imovine ostala Crkva, kao i svi oni za koje se zaključilo da imaju toliko dovoljno da se zadovolje potrebe većeg broja osiromašenih hrvatskih ljudi), apriori, u cjelosti, uzet i smatram kao totalno loš koji onda treba napraviti \'ispočetka\'. pa se grupa ljudi, viđenijih HDZ-ovaca, dosjetila kako to učiniti... i uništila hrvatsku toliko da niti nakon 20 godina hrvatska još ne dostiže one ekonomske i socijalne pokazatelje koje je imala zadnje prijeratne godine

DU
Deleted user
22:20 29.09.2010.

biznis u Hr nije bas nesto, ako se na upravo toj stranici samo neodredene stvari pisu.