Zamjenik guvernera HNB-a Boris Vujčić jučer je na gostovanju na Danu financijskih rješenja kazao da je u perspektivi bitna brzina ulaska u monetarnu uniju, prenosi Banka.
– O tome se može početi razgovarati već iduće godine. Ulazak u Europsku monetarnu uniju (EMU) ovisi o nama, našim pokazateljima, ne samo maastrichtskim kriterijima koji su prošireni, danas se za ulazak u tečajni mehanizam kao predvorje EMU gleda čitav set pokazatelja, nego i o brzini rješavanja krize u eurozoni. Nije problem otvoreno reći da je apetit za proširenje eurozone u ovom trenutku vrlo nizak. Teško je očekivati da će apetit rasti dok problemi eurozone ne budu riješeni – smatra Vujčić.
– Rekao bih da je sekvenca nekakvo rješavanje problema u eurozoni, utvrđivanje nove arhitekture eurozone koja je u razvoju, fiskalni ugovor koji se donosi, institucionalnim promjenama i na kraju je važno da Hrvatska učini sve kako bi što prije ušla u EMU. Ništa ne bismo dobili da ostanemo izvan nje. Naravno, govorimo o monetarnoj uniji koja je stabilna, jer ni mi ne želimo ući u nešto što će nas puno stajati, a nestabilno je. S ovakvom eurizacijom pasivne strane bilance naših banaka, s 80 posto u stranoj valuti, ne može se govoriti o monetarnoj suverenosti – objasnio je Vujčić.
Budući da je financijski sektor toliko integriran u EU, Vujčić smatra da se ništa bitno neće promijeniti, pogotovo ako uzmemo u obzir da je gotovo 90 posto imovine u hrvatskom bankovnom sustavu u vezi s bankama majkama iz EU odnosno EMU.
Više pročitajte u izvornom članku.
\"Ništa ne bismo dobili da ostanemo izvan Euro-zone\" točno...ali možemo puno toga izgubiti ako uđemo ovako kao danas, gospodarsko nekonkurentni u Euro-zonu, ukratko: pre-jaka valuta - slabo nekonkurentno gospodarstvo= smrt Gospodarstva, primjer Grčke Španjolske Portugala itd. zorno prikazuju što se događa u tom slučaju!