Početkom travnja svake godine kreće prva berba rajčica u stakleniku u baranjskom Mitrovcu pa su prve zrele rajčice iz Belja već stigle na tržište. U stakleniku veličine 4,5 hektara, što je površina osam nogometnih igrališta, rajčica je zasađena u siječnju i brat će se do kraja studenoga.
– Dosad smo ubrali više od 150 tona domaćih rajčica koje su odmah nakon berbe otpremljene u trgovačke centre. Svaka naša biljka godišnje da oko 20 kilograma zrelih plodova, ali traži mnogo brige i sunca – kaže Robert Marković, direktor staklenika Mitrovac.
S obzirom na to da cjelokupna povrtlarska proizvodnja u Hrvatskoj, pa tako i proizvodnja rajčice, ne zadovoljava domaće potrebe, oko 30 posto rajčica na tržište dolazi iz uvoza.
– Proizvodnja u staklenicima jedini je način cjelogodišnje proizvodnje povrća kojom se zadovoljavaju potrebe domaćeg stanovništva. Mi, u stakleniku Belja, godišnje proizvedemo 2800 tona rajčica koje se plasiraju na hrvatsko tržište. U uzgoju rajčica primjenjuje se isključivo biološka zaštita bez ikakvog korištenja pesticida, a za oplodnju biljaka zaduženi su bumbari. Staklenik zimi zagrijavamo toplinskom energijom koju proizvodi bioplinska elektrana pa je cijeli poljoprivredni kompleks Mitrovac međusobno povezan i osim staklenika i bioplinske elektrane, obuhvaća i farmu s 4000 mliječnih krava – naveo je Andrej Dean, predsjednik Uprave Belja plus.
Ove sezone Belje u ponudi ima dva tipa domaćih rajčica koje su dostupne diljem Hrvatske u prepoznatljivim pakiranjima Belja te mini rajčicu u pojedinačnom pakiranju od 250 g koje će za sada biti dostupno na lokalnom tržištu i u trgovinama Belja, u Osijeku i Belom Manastiru.
Belje, to je ona kompanija čija vrijednost na burzi dionica iznosi 0,00 kuna. Aha, ma bravo.