Ekonomisti upozoravaju

Zbog ovih faktora mogao bi se usporiti rast svjetskog gospodarstva

Foto: Maurizio Gambarini/DPA/Pixsell
Zbog ovih faktora mogao bi se usporiti rast svjetskog gospodarstva
18.01.2017.
u 14:41
Uz rastući protekcionizam, drugi najveći potencijalni izvor poremećaja za globalni gospodarski oporavak su moguće političke promjene u eurozoni, vezane uz izbore tijekom godine u nizu velikih članica te monetarne unije
Pogledaj originalni članak

Izgledi globalnog gospodarstva i dalje su nesigurni, a jačanje protekcionističkih trgovinskih politika moglo bi ograničiti njegov rast, misli velika većina ekonomista koje je anketirao Reuters.

Uz rastući protekcionizam, drugi najveći potencijalni izvor poremećaja za globalni gospodarski oporavak su moguće političke promjene u eurozoni, vezane uz izbore tijekom godine u nizu velikih članica te monetarne unije, pokazuje dalje anketa. 

Neizvjesnost je pojačana znakovima porasta nacionalističkog raspoloženja diljem svijeta, koje se pokazalo prošle godine kod neočekivanog izglasavanja izlaska Britanije iz EU-a i pobjede Donalda Trumpa na američkim predsjedničkim izborima.

Prije tri mjeseca ekonomisti su većinom navodili da je jačanje međunarodne trgovine bitno za poboljšanje svjetskog gospodarstva. No, neočekivano jačanje protekcionističkih politika nagrizlo je njihovo povjerenje u dobre izglede.

Taj trend iskazuje se i u većini drugih anekta koje je Reuters proveo u proteklih mjesec dana o najznačajnijim gospodarstvima, cijenama dionica, obvezničkim prinosima i tečajevima valuta.

"Očito su geopolitički, politički i ekonomski rizici s kojima se suočava svijet brojni i raznovrsni. I dok 2017. godina ne izgleda kao 'godina opasnog življenja', 2018. bi mogla biti bremenitija", ustvrdio je Mike Carey, glavni ekonomist pri CA-CAIB-u.

Reutersova anketa, u kojoj je sudjelovalo 500 ekonomista diljem Azije, Europe i obiju Amerika, pokazala je smanjene ili u najboljem slučaju nepromijenjene prognoze rasta globalnog gospodarstva u odnosu na prethodne mjesece, kao i slabije izglede za inflaciju u brojnim zemljama.

Prema najnovijoj anketi, tek je 10 posto vjerojatnosti da će ove godine izbiti globalna recesija, no u odnosu na prethodne ankete glavna je razlika da je raspon prognoza za globalni rast uži - manje je viših i nižih prognoza.

Špekulacije da će Trump djelovati odlučno s poticajnim i inflatornim mjerama jednom kad zasjedne u ured potaknule su rast prinosa na 10-godišnje američke trezorske zapise za otprilike 50 baznih bodova od dana izbora, spustili tečaj dolara i podgnuli američke dioničke indekse na povijesno najviše razine. No, zabrinutosti oko njegova stava u vezi međunarodne trgovine počele su potkopavati raspoloženje investitora, tako da je tečaj jena - valute koja se smatra sigurnim uočištem za kapital u neizvjesnm vremenima, ponovno dosegnula najviše razine u zadnjih pet tjedana.

Kako ističu analitičari, Trumpovi fiskalni planovi još nisu jasni glede svoje veličine, fokusa i utjecaja, dok njegov stav u vezi trgovine zasjenjuje izglede američkog gospodarstva zbog jačanja rizika od trgovinskog rata s Kinom.

Nedavni optimizam da je gospodarstvo eurozone na putu snažnijeg rasta, pak, sada je oslabio, a moglo bi se održati jedino ako neće biti znatnih promjena na izborima u nekoliko članica, pokazuje anketa.

>> Svjetski gospodarski forum: Evo što je najveći rizik za svjetsko gospodarstvo

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.