Sve europske države trebale bi uvesti sličan porez na banke, ideja je za koju se zalaže povjerenik zadužen za regulatorni preustroj financijskog sektora i koju bi uskoro trebao objaviti. Očekuje se kako će Michael Barnier, zadužen za izradu novih zakona o financijskim uslugama u EU, predložiti sredstva koja trebaju ići u fond za osiguranje od budućih financijskih neuspjeha banaka.
Britanski kancelar George Osborne podupire takav namet, no želio bi da nacionalne vlade ipak imaju veću slobodu pri odluci kako potrošiti novac. Ovakav potez jedan je od međunarodnih pokušaja da se regulira rad banaka. I u SAD-u je spreman sličan zakon koji sadrži najveći remont bankarskih propisa od 30-ih godina prošlog stoljeća i koji treba odobriti zastupnički dom.
U Velikoj Britaniji osnovana je neovisna komisija koja treba pratiti rad banaka kako bi se smanjio rizik od nove krize.
Pretpostavlja se da će Barnier predložiti da se novac prikupljen zakonom o bankama ide u takozvani nacionalni fond kojim se će se plaćati banke koje se nađu u poteškoćama koje smo vidjeli tijekom kreditne krize od 2008. godine. Kritika ovom zakonu jest da bi banke mogle nesmotreno poslovati znajući da ih u slučaju problema čeka fond za spas.
U ovakvom sustavu jednostavno nije moguće uvesti nekakav porez na banke. Bankari se dragovoljno neće odreći jednog jedinog centa. Usvoji li se takav porez, banke će ga jednostavno prebaciti na građane - klijente kroz povećanu kamatu, cijenu usluge i slično. Kolika je moć banaka, a nemoć tobožnje vlasti - pokazala je kriza u USA. Banke su natjerale državu da se zaduži i da tim dugom spašava banke čiji menadžeri su uredno između sebe podijelili nekoliko milijardi dolara bonusa. Tko je zapravo vlast,a tko sluga vlasti - razvidno je!