Koliko god to mnogim iznajmljivačima bilo antipatično, rekategorizacija obiteljskog smještaja je neizbježna. Ozbiljno je o tome počeo govoriti još bivši ministar Anton Kliman, a ne odustaje ni sadašnji ministar turizma Gari Cappelli. Činjenica je da je u kategorizaciji trenutačno popriličan nered, mnogi apartmani danas nose jednak broj zvjezdica, a kvalitetom si nisu ni blizu. Mnogi jednostavno vape za obnovom. Koje će uvjete apartmani, sobe i kuće za odmor morati zadovoljiti po novom da bi zadržali svoje zvjezdice ili eventualno osvojili nove, još se drži u tajnosti.
Ministar Cappelli samo odgovara da se na tome radi i da će se sve znati uskoro, no čini se da su iznajmljivači, podalje od očiju javnosti, uspjeli izvojevati veliku pobjedu. Mnogi su se bojali da njihovi sobe i apartmani neće zadovoljiti nove, modernije i strože, kriterije i da bi mogli izgubiti dozvolu za rad. Tim više što je zimmer frei, od kojeg žive deseci tisuća obitelji, često na meti kritika zbog rastućeg broja apartmana, pa se činilo da bi upravo rekategorizacija mogla biti elegantan način da ga se obuzda i u konačnici smanji.
Većina s tri zvjezdice
Neslužbeno doznajemo da je ta opcija doista bila na stolu, ali da se od nje u završnici odustalo. Iznajmljivači čiji apartmani ne budu zadovoljavali uvjete nove kategorizacije ostat će, prema našem izvoru, bez zvjezdica, ali svojim će se poslom i dalje moći baviti. U privatnom smještaju registrirano je, inače, više od 90.000 objekata, velika većina trenutačno nosi po tri zvjezdice, a poznavatelji prilika kažu da ih možda i 20.000 nije spremno za novu raspodjelu zvjezdica.
– Neki će možda samo pasti u nižu, a neki će zasigurno i ostati bez kategorije. No, i oni mogu naći svoje mjesto na tržištu, specijalizirati svoje objekte za cikloturiste, za prihvat gostiju s kućnim ljubimcima ili za neku drugu tržišnu nišu. U ovom je trenutku najvažnije da nitko neće ostati bez prava na iznajmljivanje i da nikome zbog rekategorizacije neće biti ugrožena egzistencija - kaže jedan analitičar.
Gosti zavarani
Osim toga, kaže, danas se gosti uvelike oslanjaju na recenzije onih koji su već boravili kako u nekoj destinaciji, tako i u objektu, pa dobri domaćini neće morati strahovati bude li njihov apartman imao manje kvadrata od propisanog i poželjnog ili na neki drugi način ne zadovolji službenu kategorizaciju. Dobra je vijest i da cijeli proces neće ići preko noći. Iznajmljivači će imati pet godina da se preustroje, dotjeraju i rekategoriziraju svoje objekte, a cijeli će proces pratiti HBOR povoljnim, ciljanim kreditima s kamatom tek nešto iznad dva posto. Gornji iznos bi, kako se može doznati, trebao biti 50.000 eura, koliko bi većini iznajmljivača trebalo dostajati za redizajn i modernizaciju soba i apartmana. Slaže se s time i riječka iznajmljivačica Luana Amura, koja redovito ulaže i nije zabrinuta, ali potvrđuje da zvjezdice mogu zavarati gosta.
– Neki su kategorizirali svoje objekte prije 20 godina i imaju tri zvjezdice kao i netko tko je kategorizaciju prošao prije koju godinu, pod strožim uvjetima. I sama imam sobu od 15 kvadrata koja je prije desetak godina dobila tri zvjezdice, a druge, koje smo kategorizirali kasnije, za iste tri zvjezdice morale su imati 18 kvadrata – oslikava samo jednu od nelogičnosti naša sugovornica iz Rijeke.
naravno...primajte goste i pod murve i orahe te ih pritom dobro oderite.