waste expo

Zmajlović: U 10 godina u zemlju zakopamo pet milijardi kuna

Foto: Petar Glebov/PIXSELL
Zmajlović: U 10 godina u zemlju zakopamo pet milijardi kuna
12.03.2014.
u 12:08
„Tržišna vrijednost neiskorištenih sirovina koje u 10 godina zakopamo u zemlju iznosi pet milijardi kuna. Zamislite koliko bi svaka ta milijarda mogla otvoriti novih radnih mjesta".
Pogledaj originalni članak

Uspostava modernog i efikasnog sustava gospodarenja otpadom jedna je od najzahtjevnijih obveza koje je Hrvatska preuzela ulaskom u Europsku uniju. 

Poslovni dnevnik upravo je zato organizirao jednodnevnu konferenciju "Gospodarenje otpadom/Waste expo 2014." 12. ožujka. Konferencija je zamišljena kao cjelodnevni program prožet konstruktivnim panel raspravama i stručnim prezentacijama, a želja je da postane tradicionalno mjesto susreta i razgovora predstavnika izvršnih i lokalnih vlasti, servisnih kompanija, projektnih developera, financijskih institucija i proizvođača industrijske opreme.

„Tržišna vrijednost neiskorištenih sirovina koje u 10 godina zakopamo u zemlju iznosi pet milijardi kuna. Zamislite koliko bi svaka ta milijarda mogla otvoriti novih radnih mjesta. Upravo je to čisti dokaz da učinkovito gospodarenje otpadom predstavlja ogroman potencijal za razvoj i gospodarski rast“, poručio je Mihael Zmajlović, ministar zaštite okoliša i prirode otvarajući konferenciju „Gospodarenje otpadom“ koju organizira Poslovni dnevnik.  U 2013. godini, dodao je, na odlagalištima je završilo čak 1,7 milijuna tona otpada, no uvođenjem cirkularnog sustava gospodarenja otpadom te primjenom direktiva EU vezanih za otpad ta bi količina do 2017. mogla biti umanjena na 800.000 tona, a količina recikliranog otpada do 2020. bi se povećala na 50 posto.

Brojke koje je Zmajlović iznio u dupkom punoj dvorani Hypo centra, gdje su se okupili mahom čelnici tvrtki povezanih s djelatnošću gospodarenja otpadom te predstavnici lokalnih samouprava, svjedoče upravo o onome što se iz Ministarstva zaštite okoliša i prirode često naglašava – kako gospodarenje otpadom nije samo ekološko, nego prvenstveno gospodarsko pitanje. Prije svega jer bi se efikasnijim gospodarenjem otpadom te primjenom svih zakona o otpadu u nekoliko narednih godina u Hrvatskoj otvorilo šest tisuća novih radnih mjesta direktno povezanih s gospodarenjem otpadom. Računajući i druge sektore koje sudjeluju u tom procesu broj bio i veći.

Cilj Ministarstva je do 2018. postepeno smanjiti količinu otpada koji odlažemo na odlagališta. Jedini način da se to učini su kvalitetni centri za gospodarenje otpadom u kojima se otpad obrađuje te izdvajanje što više otpada u primarnoj selekciji. Zmajlović je napomenuo da će prilikom uvođenja primarne selekcije zasigurno doći do problema. Jedan od njih mogao bi se pojaviti kod višestambenih objekata i načina na koji će se stanari dogovarati o razvrstavanju otpada i njegovoj kontroli. No u primjeni novih direktiva više se nema što čekati, istaknuo je. 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.