PLANET POLITIKE

Blokada radi nove ravnoteže Srbije i Hrvatske

28.06.2009.
u 19:50
Pogledaj originalni članak

Carl Bildt, koji će do kraja godine predsjedati EU, izjavio je da će Island biti 28. članica. To je izazvalo zbunjenost, jer su svi, a prije svega Ollie Rehn, do sada govorili da će 28. članica biti Hrvatska. Šveđanin se odmah požurio na njemu svojstven način to i objasniti: ”Pa, ne nalazi se Island u jugoistočnoj Europi!“.

I do sada se je znalo da slovenski premijer Pahor, inače političar slabog profila, kojemu rejting kod kuće neprestano pada, ne blokira hrvatske pristupne pregovore na vlastitu ruku, nego da iza sebe ima i lobi, kojemu je stalo da se Hrvatska zbog uspostave nove ravnoteže zakoči na putu EU. S izjavom da će Island ući prije Hrvatske Bildt se možda zaletio, ali je puno i otkrio. Britanci su pod američkim pritiskom morali popustiti u pitanju neovisnosti Kosova.

To je dovelo do teških napetosti u BiH jer bosanski Srbi Kosovo koriste za secesijske ucjene. S druge strane, Kosovo je dovelo ne samo do stagnacije u Srbiji nego i do njenog okretanja prema Rusiji. Britanija i neke zemlje na kontinentu žele sada povući Srbiju na štetu Hrvatske. U tom smislu vrše pritisak i na Ameriku. Rusi danas kontroliraju srpsku energetiku.

Sam Vladimir Putin čak ohrabruje Srbiju da se priključi EU, računajući da će iz političkih i kulturoloških razloga preko Beograda imati nekakav utjecaj u Bruxellesu. Rusi su preko velikih investicija prisutni i u Republici Srpskoj čiji je proračun danas stabilniji od onog u bošnjačko-hrvatskom dijelu Federacije.

Sve jači ruski prodor u Srbiju i Bosnu užasava srednju Europu, prije svega biznis u Austriji i Njemačkoj, pa su ti inače tradicionalno hrvatski prijatelji spremni i na ustupke Srbiji da bi zaustavili Ruse. Zamjetno je, da se u austrijskim i njemačkim medijima podosta zatvara oči pred slovenskim ucjenama u graničnom sporu s Hrvatskom. Međutim, na relaciji zapadni Balkan – Europa danas su manje važni toliko razvikani “balkanski paketi” pri ulasku u Uniju.

U igri nije niti infantilni folklor oko makedonskog imena, pa makar Makedonci podigli još deset spomenika Aleksandru Veilkom, dižući tlak posjetiteljima kavana u Solunu i Ateni. Do sada neviđenoj bokadi, protivnoj svim načelima EU, pribjeglo se samo radi uspostave nove ravnoteže između Srbije i Hrvatske. Nije britanska kraljevska obitelj uoči blokade bez razloga posjetila malu Sloveniju. Najavom ulaska Islanda prije Hrvatske u EU, Bildt je potvrdio kontinuitet politike ravnoteže sila na kontinentu.

Pogledajte na vecernji.hr